Reklam
Eskişehir'de Haberin Nabzı Haberci26.com -
$ DOLAR → Alış: 5,47 / Satış: 5,50
€ EURO → Alış: 6,15 / Satış: 6,18

STATÜS MEMURUS

Abdullah Turhan
Abdullah Turhan
  • 07.11.2018
  • 90 kez okundu

Kimse üstüne alınmasın bir varmış bir yokmuş diye başlıyorum, geçmişte Antik Roma’dan günümüze kadar ulaşmış tablet kalıntılarından elde edilmiş bilgiler bunlar, biraz da espri ile beraber günümüze uyarlanmış hali.
Atanimış Memurus: Genelde amca, dayı, teyze gibi akraba-i taallukat veya parti, cemaat, tarikat, dernek, örgüt, sendika vs. gibi oluşumlar yoluyla memurluğa kapak atmış grup olup, bu tiplerin ana misyonu sallabaşı al maaşıdır. Kendilerine verilen işlerden devamlı şikâyet eden bu grubun en önemli özelliği çok iyi internet kullanıcılarıdırlar; haber siteleri, youtube, online alışveriş konusunda uzmandırlar, görevli oldukları kurumun internet kotasını sömürürler. Kendilerine verilen işleri yarın yaparım diyerek bir kenara koyarlar sonra unuturlar, tekit yedikten sonra işlemi yerine getirirler. Vatandaş görmek istemezler, vatandaş daha cümleye başlamadan cevapları bellidir: “Yanlış gelmişsin, yan oda, bizimle alakası yok, bugün git yarın gel, Şef’e sor, Müdür’e git.” Sabah kahvaltılarını genelde dairede yapar, mesaiye geç gelir, erken çıkar, bol sigara molası verirler. Yenilikçiliğe karşıdırlar, icat çıkarma, başımıza iş alırız mantığı ile hareket ederler. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ’nun değişmesine karşıdırlar çünkü memuriyet güvencesi bu hayattaki tek güvenceleridir. Bilirler ki; memurluktan çıkarılsalar iş bulma imkânları sıfıra yakındır.
Adanimış Memurus: En nadir görülen bu türdeki memurların büyük çoğunluğu belli bir eğitim sürecinden geçmiş, çile çekmiş, emek harcamış ve bileğinin hakkını vererek sınavlarla (DMS, KPSS vs.) atanmıştır. İşinin hakkını vermeye çalışırlar. Vatandaş ile ilişkilerinde “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın” , “Halka Hizmet Hakk’a Hizmettir” düsturu ile hareket ederler. Kul hakkını, kamu malının şahsi malları olmadığını kamu hizmetleri için kullanılması gerektiğini bilirler. Kendilerine verilen işleri tam ve zamanında yaparlar, mesaiyi en verimli şekilde kullanırlar. Bu nedenle amirleri tarafından gün geçtikçe daha da fazla iş yüküne mahkûm edilirler. Çalışmayan memurun işleri de bu memurlara yıkılmaya başlanır. Amirin gerekçesi bellidir: “o memurun sıkıntıları var, psikolojisi bozuk, idare edeceğiz, topluma kazandıracağız” vs. vs. Nadir görülen bu tip memurlar yönetim anlayışındaki bozukluklar nedeni ile gün geçtikçe azalmakta, tür değiştirerek atanmış memurlara benzemektedirler. Bunda da eleştirilecek tarafları bence yoktur. Çünkü sistem ve hakkaniyetsiz, çapsız yöneticiler yüzünden iş yükü bindikçe psikolojileri, aile huzurları bozulacak, adaletsizlikleri gördükçe iş hayatından ve zamanla hayattan soğuyacaklardır. Dolayısı ile bu türdeki memurlara mevcut sistemde tavsiyem tür değiştirmeleri olacaktır. Çünkü bu sistem, bu kafayla sittin sene değişmeyecektir. Bu tür memurları sık sık yer değiştirirken görebilirsiniz, çünkü idealisttirler ve hala ideal işlerini (hakkaniyetin ve adaletin olduğu bir işyeri) bulamamışlardır.
Dadanimış Memurus: Bu türdeki memurlar daha çok bürokrat sınıfı olup ve siyaset (Belediyeler, Başkan, Başkan Yardımcısı vs.) sınıfı olup, mevcut bulundukları konumdan sağlayabildikleri tüm menfaati sonuna-dibine kadar sağlamak ana prensipleridir. Sömüre bildikleri kadar sömürürler, lojman, makam otosu vs. vs. devlet tarafından kendilerine sağlanan ne varsa kullanmak, harcamak isterler. Tasarruf tedbirleri bu sınıfa uğramaz.
Yamanimış Memurus: Bu çeşit memurlar bir tür güvercine benzerler Amirlerine yamanmış olup, türlü çeşit takla, yalakalık ile yaşamlarını sürdürürler. Ana felsefeleri : “Ne kadar takla o kadar arpa.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ