DOLAR

8,6580$%1.42

EURO

10,1795%0.81

STERLİN

11,9093£%0.72

GRAM ALTIN

487,65%1,55

ÇEYREK ALTIN

7.756,29%1,26

TAM ALTIN

7.756,29%0,82

BİST100

1.419,43%0.10

BİTCOİN

419124฿%1.8832

a

AĞAÇ ve MOBİLYA SEKTÖRÜ YANIYOR

Orman ürünlerine dayalı üretim sektörünün yaşadığı sorunları Meclis Araştırma Önergesi ile gündeme taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü “Ağaç ve mobilya sektörü, 2020 yılının son çeyreğinden sonra kontrol edilmeyen maliyet artışları nedeniyle sorunlar yaşamaktadır.” dedi.

Kereste üreticilerinin sorunlarını dinleyen CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, “yurtdışı piyasalarda fiyatların yükselmesi ile Türkiye’ye yönelen talep, döviz kurlarında yaşanan artış, sektörde tedariki zorlaştırırken, yenilenebilir enerji kapsamına alınan biyokütle santrallerine verilen teşviklerle orman ürünlerinin yakılması da hammadde kıtlığının, dolayısıyla fiyatların yükselmesinin bir diğer nedenidir.  Orman ürünlerinin yakılması, sektöre olumsuz etki ederken, diğer yanda, çevresel sorunlara neden olarak iklim krizini tetiklemektedir.” diyerek artan kontrolsüz ağaç kesimlerinin önlenmesi, iklim krizine etkilerinin saptanması, kereste teminine bağlı olarak ağaç ve mobilya sektörünün yaşadığı sorunların araştırılarak mevzuatta değişiklik yapılması için, konuyu Meclis gündemine taşıdıklarını söyledi.

            ÜRÜNLERİN FİYATI %150 ARTTI

Üreticilerin maliyetlerinin geçtiğimiz yıl aynı döneme göre %100, %150 arası arttığına dikkat çeken Süllü, “Döviz istikrarsızlığı ve Türk Lirası’nın değer kaybı ile ana plaka üreticilerinin ihracata yönlenmesi, iç pazarın talebinin karşılanamaz hale gelmesine yol açmaktadır. Bakanlığın ihalelerinde yaşanan fiyat artışları ve tahsislerin içeriği ile ilgili sürecin şeffaf olarak paylaşılmaması, tahsis sahalarının ve malzemenin amacı dışında kullanımını getirmektedir.” dedi.

MALZEME, SANTRALLERDE YAKIT OLDU

Ormanların, karbondioksiti tutan en önemli yutak alanlardan biri olduğunu söyleyen Süllü, “Yasak olmasına karşın, yasal boşluk ve denetimsizlikle biyokütle santrallerinde endüstriyel odun yakılması, ,  sektörün arz ve talep dengesini bozduğu gibi,  fiyatı daha cazip diye, yakılan 1 metreküp ağacın içinde tutulan bir ton karbon dioksit, atmosfere salınmaktadır. Oysa ki, sunta, MDF ve mobilyalar aynen ormandaki ağaçlar gibi yutak işlevi görmektedir.” dedi.

Jale Nur Süllü, biyokütle santrallerine tannan teşviklerin, orman ürünlerin yakılmasına yol açmasının yarattığı tehditlerin iklim krizini tetiklemesinin yanı sıra, ağaç sektörü tedarikinde de sorunlara yol açtığını belirterek, “Bakanlık ve ilgili kurumlar, ülkemizde 1 milyon kişiye istihdam sağlayan, yıllık cirosu, 10 milyar dolar civarında olan, MDF, yonga, laminant parke üretiminde dünyada ilk 3 sırayı alan  ağaç hammaddesine dayalı sektörleri, zora sokacak maliyet artışı ve sermaye kayıplarını önlemek için, mevzuattaki sorunları çözmeli ve denetim görevini yerine getirmelidir” açıklamasında bulundu.

 

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

HAKKI ÖRDEK ADAYLIĞINI AÇIKLADI

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.