Reklam
Eskişehir'de Haberin Nabzı Haberci26.com -
$ DOLAR → Alış: 5,35 / Satış: 5,37
€ EURO → Alış: 6,08 / Satış: 6,11

Pearl Harbor

Ertuğrulgazi Işık
Ertuğrulgazi Işık
  • 07.12.2018
  • 157 kez okundu

Merhaba; ben Ertuğrulgazi. Bundan sonra her cuma o tarihte olmuş o haftanın en önemli olayın ne olduğunu nasıl geliştiğini ve sonuçlarını sizlere anlatmaya çalışacağım.İlk yazımızla başlayalım.

Bugün 7 Aralık 2018, İkinci Dünya Savaşının kilit noktalarından ilki olan Pearl Harbor’un 78.yıl dönümü.
Amerika Birleşik Devletleri için tamamen fiyasko olarak görülen ve tarihin dönüm noktası olan Pearl Harbor olayının temelinden birden fazla nedenler vardı. Amerikanın savaş bahanesi ile petrol satışını durdurmasından tutun pasifikte adaların paylaşımına kadar her şey öngörülse bile ana kaynağında Japonyanın Ana kara da sömürge arttırma ve kalıcı olma duygusu yatıyor diyebiliriz.
Japonya 1868 yılından bu yana imparator Meiji döneminde (restorasyon) başlayan hızlı yenileştirme süreci sayesinde Avrupa ve Kuzey Amerika dışında, gelişmiş tek sanayi ülkesiydi. Japon toplumu askeri bir toplumdu. Ata erkil ve Asker millet özelliği taşıyan ender bir topluluk olan Japonya sömürgeleşme döneminde de sömürge yaptığı yerleri korumak zorundaydı. Kısacası bir ateşti ve barut olan Amerika ile yan yana gelince fitiller Pearl Harbor adası oldu.
Japonlar, havada orduya ait toplam 1.500 adet birinci hat uçağından sadece 700 adedini kullanıyorlardı. Ancak bunlar Pearl Harbor baskını için tahsis edilen 360 uçağın yanı sıra, Formoza’da üslenen 11. Hava Birliği’ne ait 480 adet Deniz Kuvvetleri uçağı ile takviye ediliyorlardı. Başlangıçta Uçak Gemileri tahsis edilmiş ve güneydeki harekatlara hava örtüsü sağlamak için ihtiyaç duyulmuştu. Japonlar avcı uçaklarının menzilini arttırdılar. Böylece Formoza’dan kalkıp filipinler’e gidip oradan da geri dönmek suretiyle 720 kilometre uçabiliyorlardı. Bu nedenle uçak gemileri Pearl Harbor saldırısı için serbest kaldılar.
Japonya, Amiral Andrew Cunningham’ın İskenderiye’deki İngiliz üssündeki uçak gemisinden kalkan 20 kadar neredeyse demode olmuş çift kanatlı uçaklarla (Fairey Swordfish) İtalyan savaş filosunun yarısını ortadan kaldırdığı ve kalanının da Napoliye çekilmesini sağladığı hüküm operasyonundan (Taranto Savaşı) çok etkilenmişti. Amiral İsoroku Yamamoto Cunningham’ın muhteşem manevralarından daha büyük ve iyi desteklenmiş ve sonuçta daha iyisini yapıp Amerikan donanmasını Kaliforniya’ya geri gönderecek savaş filosunu sonuçlandırmak için İtalya’ya bir donanma delegesi gönderdi. Böylece “Daha Büyük Doğu Asya Ön Destek Kalkanı” oluşturulacak ve savunabilinir bir tamponla Hollanda Doğu Hindistanı’nın petrol rezervleri ele geçirilecekti. En önemlisi, delegeler Japonya’ya gizli, Cunningham’ın “araştırmacılar (boffins)” olarak nitelendirdiği sığdan yüzen torpido ile geri dönmüştü.
Ek olarak, bazı Japon stratejistler, Birleşik Devletler Amirali Harry Yarnell’in 1932 yılındaki ordu donanma tatbikatlarındaki (Hawaii’nin istilası konu alınmıştı) harekatlarından etkilenmişlerdi. Yarnell saldıran filo komutanı rolündeydi, uçak gemilerini Ohau’nun kuzey batısına sert denizde sürmüştü, ve ‘saldırı’ uçaklarını 7 Şubat 1932 sabahı havalandırmıştı. Tatbikatı izleyen denetçiler, Yarnell’in saldırı filosunun saldırıdan sonraki 24 saat içinde filosunu yerleştiremeyecek olan savunma birimleri üzerinde ciddi hasar vereceğini rapor etmişti. Zamanın konvansiyonel Birleşik Devletler donanma doktrini (ve diğer donanma fikirleri de) Yernell’in stratejisini gerçek dünyada uygulanamaz olarak buldu ve yapılabilecek herhangi bir saldırının Pearl Harbor’daki donanma tarafından bertaraf edileceğine inandı.
Yamamato 1941 yılının başlarında Hull Notası alınınca Birleşik Devletler ile büyük olasılıkla savaşılacağını düşünerek ve Deniz Kuvvetleri Karargâhına (istifa-kovulma tehdidi ile birlikte) yapılan baskıyla, önleyici savaş olarak erken bir saldırı üzerinde düşünmeye başladı ve resmî plan ve eğitimlere başlama izni aldı. Yukarıda da görüldüğü üzere yazın gelişen olaylar sonucunda ön onay (imparatorun da katıldığı) imparatorluk konferansında alındı ve sonraki saldırı onayı Kasım ayındaki İmparatorluk konferansındaydı.
Pearl Harbor Saldırısı’nın asıl amacı Pasifik’teki Amerikan deniz gücünü etkisiz hale getirmekti, sadece geçici olaraksa, meydanı genişletmek, eş zamanlıya yakın koordinasyonlarla farklı ülkelere saldırının bir parçasıydı. Yamamato, başarılı bir saldırının bir yıla yakın bir zaman kazandıracağını ve böylece Birleşik Devletler filosunun toparlanmasına kadar Japonya’ya rahatça hareket etme avantajını kazandıracağını düşünüyordu. Pearl Harbor’a saldırının askeri destek için başlangıç planları 1941 Haziran’ında başladı ve İmparatorluk Deniz Kuvvetleri’ndeki hizipçileri ile tartışmalar sonunda zahmete değer bir şekilde onaylandı. Görev için eğitim ve denemeler yıl ortasını buldu. Planlanmış saldırı ağırlıklı olarak torpidolarlaydı, fakat zamanın silahları havadan atılmak için derin suya gerek duyuyordu. Bu kritik bir problemdi çünkü Pearl Harbor sığ taraklı olmayan kanallara hakimdi. 1941 yazı sonrasında, Japonya sığ sulara atılabilen gizli torpido modifiye ve testleri yaptı. Çalışmalar saldırı sırasında Birleşik Devletler gemilerinin hasarlarının en büyük nedeni olan Tip 95 Torpido ile sonuçlandı. Japon silah teknisyenleri ayrıca özel zırh delici 356 ve 381 mm donanma topu kovanları ürettiler. Bunlar 10.000 feet’ten (3000 m) atıldığı zaman eğer tam isabet ederlerse zırhlı gemi güvertelerinin içine giriyorlardı.

26 Kasım 1941’de, Oramiral Çuiçi Nagumo komutasındaki altı uçak gemisi içeren filo Çişima Adaları’ndaki Hitokappu Körfezi’ni Hawaii sınırına çok sıkı telsiz sessizliği emri ile terk etti. 2 Aralık 17:30’da Birleşik Filosu amiral gemisi Nagato zırhlısından 676-10 numaralı acil ve gizli şifreli emir gönderildi: “Nii Taka Yama Nobore Hito Futa Maru Haçi”). Bu ‘8 Aralık 0:00’de savaş başlayacaktır’ anlamına geliyordu.
Saldırıda bulunan uçak gemileri: Akagi, Kaga, Sōryū, Hiryū, Şōkaku ve Zuikaku. İki hızlı savaş gemisi, iki ağır kruvazör, bir hafif kruvazör, 9 Muhrip, ve üç denizaltı görev gücünün eskortluğunu yapıyordu. Uçak gemileri toplam 423 Mitsubişi Tip 0 “Zero” avcı uçağı, Nakajima Tip 97 “Kate” torpido bombardıman uçağı ve Aiçi Tip 99 “Val” pike bombardıman uçağı taşıyordu. Japonya’nın görev gücü uçak gemisi bazında vurucu hava gücü açısından önceki bütün güçlerden daha büyüktü. Filoya yakıt ikmali için 8 Tanker gemisi eşlik ediyordu. Ek olarak “ileri sefer gücü” 20 denizaltı ve 5 adet iki kişilik Ko-hyoteki sınıfı cep denizaltısı ile istihbarat toplamak ve saldırı sırasında kaçabilecek herhangi bir Birleşik Devletler gemisini batırmak için görevdeydi.
Japon uçakları iki kol halinde saldırdı ve 353 uçak Oahu’ya ulaştı. Hawaii saatiyle 7:19’da saldırı başladı. “Biz sürpriz saldırı yapmaya başarladık.” anlamına gelen “Tora Tora Tora” şifresini bildirdi.

7:55’te (Japonya saatiyle 3:25)’de Binbaşı Kakuiçi Takahaşi komutasındaki pike bombardıman uçağının Wheeler Hava üssüne 250 Kg. bombasını atmasıyla saldırı başladı. En geniş ve başlıca avcı uçağı üssü olan Hickam üssüne pike bombardıman uçakları saldırırken, korumasız torpido uçakları (uçak gemileri umuduyla) gemilere saldıran 183 uçaklık ilk kola liderlik ediyorlardı. 170 uçaklık ikinci kol Bellows üssü ve Ford Adasına (Pearl Harbor’ın ortasındaki Donanma ve Donanma Hava gücü üssü) saldırmaktaydı. Kayda geçen tek direniş birkaç P-36 Hawk ile P-40 Warhawk’ın 25 sortisi ve donanmanın uçaksavar ateşiydi.Amerikan gemilerindeki askerler bombaların patlama sesleriyle ve “Yangın, kaçın”, “herkes güverteye, saldırı altındayız” bağrışmalarıyla uyandı. Hazırlıkların yetersizliği ile beraber, kilitli cephanelikler, sabotaja karşı kanat kanata park edilmiş uçaklar, yükseltilmiş alarm durumunun olmamasına rağmen, birçok Amerikan askeri savaşın farkındalığı ile hizmet ediyordu. Tuğamiral Isaac C. Kidd ve yüzbaşı Franklin Van Valkenburgh Arizonanın köprüsüne fırladılar ve geminin savunmasını yönetiyorlardı ki, zırh delici bombalardan birinin ön taraftaki ana top taretlerinden birinin cephaneliğini patlatınca her ikisi de bu patlama sonucu hayatını kaybetti. Daha sonra her ikisine de Onur Madalyası verilecekti. Asteğmen Joe Taussig, gemisi USS Nevada (BB-36) ile saldırı sırasında ölüm soğukluğu ile ilerlemekteydi. Muhriplerden biri, güvertesinde sadece 4 subayla (hepsi asteğmendi ve bir yıldan fazla deniz deneyimleri yoktu) ilerlemekteydi. Bu gemi komuta subayı tarafından yakalanmadan, dört gün boyunca denizde hareket etti. Yüzbaşı Mervyn Bennion, West Virginia’nın komuta subayı, Tennessee’nin güvertesindeki bir patlamadan gelen parçalar tarafından kesilene kadar adamlarına komuta ediyordu. İlk uçak düşürme hakkını USS Tautog (SS-199) denizaltısı ilk saldıran uçağı düşürerek kazandı. Muhtemelen en ünlü savunma Doris “Dorie” Millerin, West Virginiadaki Afro-Amerikalı aşçının hiç eğitimini almadan, gemisi bombalanırken bile o anda kullanılmayan bir uçaksavar topuna geçip saldıran Japon uçaklarına ateş ederek en azından bir tanesini düşürmesidir. Donanma Haçı ile ödüllendirilmiştir. Toplamda 14 denizci Onur Madalyası ile ödüllendirilmiş, daha sonra ise saldırı sırasında bölgede olan diğer askerler özel bir askeri madalya olan Pearl Harbor Hatıra Madalyası ile ödüllendirildi.

Saldırı başladıktan 90 dakika sonra bitti. 2403 Amerikalı ölmüş (Bunlardan altmış sekizi sivildi, birçoğu Amerikan uçaksavarlarının şarapnel ve kovanlarının sivil alana düşmesi ile ölmüştü-Honolu’lu dahil) ve 1.178 kişi yaralanmıştı. Beşi Zırhlı olmak üzere on sekiz gemi batmıştı.

Amerikan kayıplarının neredeyse yarısı — 1,102 kişi — Arizona’daki patlaması ve batmasından dolayı olmuştu. Bir bombardıman uçağının bıraktığı güçlendirilmiş 40 cm.lik bir donanma topunun,Arizonanın iki zırhlı güvertesini geçip, ön taraftaki ana topun cephaneliğinde patlamış ve onun batmasına neden olmuştu. Geminin omurgası gemiden ne kaldıysa, bir anıt haline getirilmiştir. Saldırıdan 70 yıl sonra bile, hala limana hafifçe yakıt, yağ sızdırmaya devam etmektedir.

Nevada limandan çıkmaya çalışmış, ama liman girişini kapatması olasılığı ile kıyıya yönlendirildi. Zaten bir torpido tarafından hasar görmüştü ve yolda iken birçok Japon bombacısının hedefi olmuştu. Kıyıya yanaştığında, baştan sona 250 lb (113 kg)’lık bombaların hedefi oldu.

California iki bomba ve iki torpidonun hedefi olmuştu, mürettebat onu yüzdürmeyi başarmaktaydı ama pompaların gücünü arttırırken gemiyi terk etme emri aldılar. Arizona ve West Virginia’dan sızan yanan yakıt yavaş yavaş ona ilerliyordu ve muhtemelen her şeyi daha kötü bir hale getirecekti. Silahsızlandırılmış hedef Utah iki torpido ile delinmişti. West Virginia yedi torpido ile vurulmuştu ve yedincisi dümeni parçalamıştı. Oklahoma dört torpido ile vurulmuştu, son ikisi yan zırhın altına isabet ederek alabora olmasına neden olmuştu. Maryland iki 40 cm mermi ile vurulmuştu, ama ciddi bir hasara neden olmamıştı.

Her ne kadar Japonlar zırhlılara (ordaki en büyük teknelerdi) odaklanmış olsa da diğer hedefleri göz ardı etmediler. Hafif kruvazör Helena torpidolandı ve patlamanın şiddeti yanındaki mayın gemisi Oglala’yı alabora etti. Kuru havuzlardaki iki muhrip yakıt depolarına isabet eden bombalar tarafından yok edildi. Sızan yakıt alev adlı ve kuru havuzlar suyla karışık yakıtla dolarak içindeki gemileri yandı. Hafif kruvazör Honolulu hasar aldı ama görevine devam etti. USS Cassin muhribi alabora oldu ve muhrip Downes ciddi hasar gördü. Tamir teknesi Vestal Arizona patladığı zaman onu çekiyordu ve ağır hasar aldı ve kıyıya çekildi. Deniz uçağı platformu Curtiss de ayrıca zarar görmüştü.

Neredeyse 188 Amerikan uçağının tamamı yok edilmişti ve 155 i yerdeyken vurulmuştu, sabotaja karşı kolay korumak için kanat kanata park edilmişlerdi ve bu durum yok edilmelerini hızlandırdı. Barakalara yapılan saldırılar pilotların ve diğer personelin ölümünü ekledi. Bazı uçaklar ise dost ateşi ile vuruldu.

Elli beş Japon havacısı ve dokuz denizaltıcı saldırı sırasında öldü. Japonların 441 uçağının (350 si saldırıda yer aldı) 29’u kaybedilmiş (dokuzu ilk dalgada, yirmisi ikinci dalgada) ve diğer yetmiş dört tanesi makineli tüfek ve top atışı ile hasar görmüştü ve yirmiden fazlası uçak gemilerine sorunsuz inmişti.
Saldırı başladıktan 90 dakika sonra bitti. 2403 Amerikalı ölmüş (Bunlardan altmış sekizi sivildi ve 1.178 kişi yaralanmıştı. Beşi Zırhlı olmak üzere on sekiz gemi batmıştı.
Saldırıyı Planlayan Japon Oramirali Yamamato bunun bir zafer olduğunu söyleyen ilk isim olacaktı. Amerika Birleşik Devletleri gibi büyük bir sömürgeci rakibi adeta nakavt etmiş, imkansızı başarmışlardı. Saldırı kıyıya çarpan dalgalar gibiydi ve her vuruşta zafer nidaları atılmıştı lakin yamamoto nun geleceği sanki görmüş gibi söylediği bir sözü de tarihin karanlık sularından çıkartmak gerek diye düşünüyorum.
“Sanıyorum uyuyan devi uyandırdık.” Aynen öyleydi. Amerika için vatan savunması haline gelen ve eşi benzeri görülmemiş bir olayın yankılarının kulaklarda sağır edici bir ses dönüşmesini sağlayan vaka olarak tarihe adını yazdırmayı başaran fiyasko idi bu. Ana karadan millerce uzakta ve saldırıdan bir haber olan Milyonlarca Amerikan vatandaşının görüşleri bir anda değişti. Savaşa hayır mitingleri yapanlar bu olaydan sonra yemin ettiler. Bugün belki de Amerikanın temellerini atan şey iç savaş değil de Pearl Harbor olayıymış gibi gelir bana. Kısaca yazmak istedim lakin bu olay kısaca yazılacak kadar gelmedi. Dünya nın kaderi (hele ki Orta doğunun kaderi) bu olay ile değişti diye düşünüyorum. Günümüzde yakın tarihte yaşanan Afgan savaşı, Irak –iran körfez savaşı ve Irak savaşı Amerikanın intikamını noter huzurunda tasdik ettiği pearl Harbor olayıdır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ