DOLAR

8,8600$%-0.08

EURO

10,3983%-0.41

STERLİN

12,1371£%-0.3

GRAM ALTIN

499,46%0,10

ÇEYREK ALTIN

7.943,15%1,36

TAM ALTIN

7.943,15%1,12

BİST100

1.384,68%-1.20

BİTCOİN

387566฿%2.82418

a

SIFIR ATIK KAZANIMLARI ORMANIMIZIN FİDANLARINI DİKTİK

5 Haziran Dünya Çevre Günü vesilesiyle Sıfır Atık Projesi kapsamında, Eskişehir halkı olarak ekonomiye kazandırılan atıklar sayesinde tasarruf edilen elektrik, petrol ve hammaddenin yanı sıra yaklaşık 1 milyon ağaç da kesilmekten kurtarılmıştır. Kesilmekten kurtarılan ağaçları temsilen 07.06.2021 tarihinde Kanlıpınar Mevkiinde Sayın Valimizin eşi Dilek Didem AYYILDIZ Hanımefendinin teşrifleri, İl Müdürümüz Sayın Hikmet ÇELİK, İl Müftümüz Sayın Bekir GEREK, Orman Bölge Müdür V. Sayın Metin TOPÇU, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sayın Beytullah TARHAN, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Hakan CIRIT, Tarım ve Orman İl Müdürü Sayın Ender Muhammed GÜMÜŞ, İl Kültür ve Turizm Müdürü Sayın Şennur AZADE, Eti Kırka Bor İşletme Müdürü Sayın Ersan AYTEN, İl Göç İdaresi Müdürü Sayın Gökhan AKYILDIZ ve KOSGEB Müdürü Sayın Tarık YILMAZ’ın katılımları ve Sevgi Evlerindeki çocuklarımızla birlikte binlerce fidan toprakla buluşturulmuş ve İlimizde “Sıfır Atık Kazanımları Ormanı” oluşturulmuştur.

 

İl Müdürümüz Hikmet ÇELİK, etkinlik sırasında basına yapmış olduğu açıklamada:

 

“Değerli Basın Mensupları, Saygıdeğer Eskişehirli Hemşehrilerim,

5 Haziran Dünya Çevre Gününüzü kutluyorum.

Gençlerimizin ve çocuklarımızın çevreye daha çok sahip çıkmaları adına şu bilgileri paylaşmakta fayda görüyorum:

Sanayi inkılabıyla birlikte birtakım ülkeler hızlı üretime geçmiş ve uzun yıllar çevre gözardı edilmiştir. Çevre konuları, ilk kez 1972 yılında Birleşmiş Milletler’in gündemine girmesiyle birlikte o tarihten itibaren her yıl 5 Haziran, Dünya Çevre Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır.

O süreç içerisinde her ülke farklı büyüklüklerde çevre felaketleri yaşamıştır. Ülkemiz ise 1993 yılında İstanbul’da belediye atıkları kaynaklı vahşi depolama sahasının patlamasıyla çevre felaketini yaşamış ve bu olay 39 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın 1994 yılında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesiyle İstanbul ölçeğinde çevre politikaları geliştirilmiş, vahşi çöp alanları kapatılarak düzenli depolama sahaları oluşturulmuş, atıksu arıtma tesisleri inşa edilmiş, daha da önemlisi Haliç çamurdan arındırılmış ve yeniden canlandırılmıştır.

İşte bu politikalar 2000’li yılların başında ülke politikası olarak benimsenince ülkemiz hızlı bir şekilde çevre yatırımları yapmaya başlamıştır.

2006 yılında Çevre Kanunu yenilenmiş, 2. mevzuatı oluşturulmuş, Türk Ceza Kanunu’nun 181 ve 182. maddelerine çevrenin korunması ile ilgili cezalar eklenmiş, Avrupa Birliği uyum süreci ile birlikte çevrenin korunması adına yasal zemin oluşturulmuştur.

Gelinen noktada, Cumhurbaşkanımızın eşi Sayın Emine ERDOĞAN Hanımefendi himayelerinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonunda başlatılan Sıfır Atık Projesi’nin de ülkemizin gündemine girmesiyle birlikte, çevrenin korunması, atıkların uygun yöntemlerle yönetimi ve ekonomiye kazandırılmasının sağlanması ve hayatın her alanında israfın önüne geçilmesi yönünde çok büyük bir farkındalık hareketi başlamıştır.

Sıfır Atık Projesi’nin İlimizdeki yolcuğu sürecinde, ekonomiye kazandırılan atıklar sayesinde tasarruf ettiğimiz elektrik, petrol ve hammaddenin yanı sıra yaklaşık 1 milyon ağacı da kesilmekten kurtardık. İşte bu kesilmekten kurtarılan ağaçları temsilen binlerce fidanı da “Sıfır Atık Kazanımları Ormanı”mız sayesinde bugün burada toprakla buluşturuyor ve güçlü bir sesle “ESKİŞEHİR’DE SIFIR ATIK HAYATIMIZDA” diyoruz.

Zira bugün burada oluşturacağımız farkındalıkla çocuklarımıza “Sıfır Atık” teması ile çevre bilincini aşılayacak, bugün dikilen ve dikilecek fidanlarla oluşturulan Sıfır Atık Kazanım Ormanı ile orman ve yeşil sevgisiyle onları tanıştıracak ve bu bilincin kalıcı olmasını sağlayacağız. Biz “Kıyametin kopacağını bilseniz dahi elinizdeki fidanı dikiniz” diye buyuran bir peygamberin ümmeti, bu kültürle yetişen bir medeniyetin evlatlarıyız.

Ülkemizin tamamında uygulanan Sıfır Atık Projesi’nin İlimizde başarılı bir şekilde yürütülmesinde her türlü destek ve katkıyı sunan başta Sayın Valimiz ve eşi saygıdeğer Hanımefendi olmak üzere tüm paydaşlarımıza ve özellikle vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Bu anlamlı günün kutlanmasının çevre konularına olan duyarlılığın artırılması, çocuklarımız ve bizler için daha sağlıklı bir çevre, daha temiz bir dünya bırakma çabalarını yoğunlaştırmaya vesile olmasını temenni ediyor, tüm Eskişehirli hemşehrilerimin 5 Haziran Dünya Çevre Gününü kutluyorum.” diyerek sözlerine son vermiştir.

 

 

Etkinlik, fidan dikimlerinin ardından Sayın Valimizin eşi Dilek Didem AYYILDIZ Hanımefendinin ve İl Müdürümüz Hikmet ÇELİK ile Kurum Müdürlerinin Sevgi Evlerindeki çocuklarımıza hediyeler vermeleri ve ikramların ardından son bulmuştur.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

RAHAT NEFES ALMAK İSTİYORSAN, DOĞAYA SAHİP ÇIK!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.