DOLAR

9,5391$%-0.51

EURO

11,0624%-0.72

STERLİN

13,1497£%-0.53

GRAM ALTIN

548,29%-1,54

ÇEYREK ALTIN

8.707,54%-1,42

TAM ALTIN

8.707,54%-2,04

BİST100

1.509,20%1,09

BİTCOİN

600135฿%-1.6709

a

ÇİFTÇİ İSTEDİ BELEDİYE KABUL ETTİ

Odunpazarı Belediye Meclisi çiftçinin talebine karşı olumlu bir karara daha imza attı. Çiftçiden gelen talep, belediye tarafından kabul edildi. Belediye sınırları içerisindeki 36 köy, alınan karala birlikte Kırsal Mahalle statüsüne alındı. Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt “36 mahalle halkı hibe projeleri başta olmak üzere birçok imkandan yararlanabilecek” dedi.

Ziraat Odası Odunpazarı İlçe Başkanlığı ile Tarım İl Müdürlüğü tarafından belediye’ye bir süre önce yapılan başvurunun dikkate alınması üzerine talep meclis gündemine alındı. Belediye Başkanı Kazım Kurt’un yönettiği meclis toplantısında görüşülen ‘kırsal mahalle’ konusu ilgili komisyonda incelendi. Komisyon tarafından meclise havale edilen ve kırsal yerleşim özelliği gösterdiği belirtilen mahallelere ilişkin imar planları dikkate alınarak gerekli incelemenin yapıldığı, bazı mahallelerinin tamamı, bazılarının ise belli bölümlerinin kırsal yerleşim özelliği gösterdiği belirlendi. Büyükşehir yasasında yapılan değişiklikle köylerin mahalleye dönüştürülmesi tarım ve hayvancılık faaliyetlerine zarar verince uygulamadan sessiz sedasız geri dönüşümün yolunun açılmasının ardından 36 köy ve bazı yerleşim birimleri için gerekli başvuru yapıldı.

“36 Köy Kırsal Mahalle Oldu”

Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt “ Gelen talebi meclis gündemine aldık.İlgili komisyonda görüşüldükten sonra yeniden gündeme alındı.36 köyümüzün kırsal mahalle olmasını kararlaştırdık.Vatandaşımızın lehine olan bir karar aldık.Vatandaşlarımız kırsal hibe projelerinden yararlanıp,emlak ve inşaat vergilerinden muaf tutulacak.Torba yasada kaybedilen hakların bir kısmının geri alınması gibi birçok imkandan yaralanabilecekler” dedi.

“İMKANLARIN ÖNÜ AÇILDI”

Ziraat Odası İlçe Başkanı Naci Erdemli,,yaptıkları başvuru üzerine kırsal mahalle kapsamına alınan yerleşim birimlerinde ikamet eden vatandaşların rahat bir nefes aldığına dikkat çekerek “Vatandaşımızın lehine yapılan bir meclis kararı oldu.Bu çalışma ile birlikte kırsal yerleşim özelliği taşıyan alanlar belirlendi.Bundan böyle kırsal hibe projelerinden yararlanabileceğiz.Emlak ve inşaat vergilerinden muaf tutulacağız.İçem ve kullanma suyu bedelinin yüzde 25’ni ödeyeceğiz.Torba yasada kaybedilen haklarımızın bir bölümünü geri alma hakkına kavuşturulduk.Eski köy statüsünde olmasa bile birçok konuda avantajlı duruma geldik.Talebimizi dikkate alan ve meclis gündemine getiren Büyükşehir Belediyesi ile Odunpazarı Belediyelerimize teşekkür ederiz” diye konuştu.

“YENİ 36 KIRSAL MAHELLE”

Odunpazarı Belediye sınırlarını kapsayan ve kırsal yerleşim özelliği taşıyan 36 yeni mahalle şunlar, Ağapınar, Akçakaya,Akkaya,Aşağıılıca,Avdan,Ayvacık,Çamlıca,Çavlum,Demirli,Doğankaya,Gümele,Harmandallı,Karaalan,Karaçay,Karhöyük,Karamustafa,Karpazar,Karatepe,Kargın,Kayacık,Kireçköy,Kuyucak,Lütfiye,Musalar,Seklice,Sevinç,Süprüen,Türkmentokat,Uluçayır,Yahnikapan,Yenisofça,Yörükkırka,Yukarı Ilıca,Yukarı Kalabak,Gökçekısık ile eski İncesu köyleri kırsal mahalle olarak belirlendi.Ayrıca 15 ayrı mahallede kırsal yerleşim özelliği gösteren alanlarında tespit edildiği öğrenildi.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ALKAN “EĞİTİM ALLAK BULLAK OLDU”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.