Reklam

Reklam

Halkın nabzını en iyi onlar ölçer!

Sadi Seda
Sadi Seda
  • 09.07.2019
  • 126 kez okundu

Birkaç gün önce akşam saatlerinde Dede Korkut Parkında dostlarla buluştuk.

Hava güzel.

Çimlerin üzerine kilimi serdik oturduk.

Bir arkadaşın arabasının bagajında çay demleyeceğimiz teşkilat vardı.

Çayımızı içip sohbet ederken eski bir arkadaşım yürüyüş yapmak için geldiği parkta bizi görünce yanımıza oturdu.

Kendisi AK Parti’nin kurulduğu yıldan beri teşkilatların içerisinde yer alan bir kişi.

AK Parti’den milletvekili adayı da oldu.

Sohbet bir ara siyasete kaydı.

Aslında siyaset konuşmak istemiyorduk.

Siyaset konuşulmaya başlayınca ister istemez 23 Haziran’da yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini de değerlendirdik.

AK Partili dostumuz 23 Haziran seçimleri öncesi İstanbul’a giderek Binali Yıldırım için bir hafta propaganda çalışmalarına katıldığını söyledi.

SEÇİMİMİ KAYBETTİĞİMİZ

BİR HAFTA ÖNCE BELLİYDİ”

İstanbul’da geçirdiği bir haftada nasıl çalıştıklarını anlattı.

Ve ardından itiraf etti.

“Seçimi kaybettiğimiz bir hafta önce belliydi” dedi.

“Nasıl anladın?” diye sorduğumda cevabı şu oldu:

İstanbul’u çok iyi bilmediğim için arabamı götürmedim. Genelde gideceğim yerlere taksi ile gittim. Her bindiğim taksinin şoförüne ‘İstanbul’da seçimi kim kazanır?’ diye sordum. Verdikleri cevap beni şaşırttı. ‘Ekrem İmamoğlu seçimin kesin favorisi’. ‘Neden?’ diye sorduğumda şu cevabı verdiler.

‘AK Parti teşkilatları 31 Mart seçimlere kadar geçtiğimiz seçimlerde işi ciddiye aldılar. Kazanmak için de var güçleriyle çalıştılar. 31 Mart seçimleri öncesinde ‘nasıl olsa yine kazanırız’ havası içerisinde idiler. Ama bu kez rakip sert kaya idi. İmamoğlu işi ciddiye aldı. Özellikle kırsallarda her seçmenle kucaklaştı. Daha önce CHP’lilerin gitmediği yerlere gitti. Çalmadığı kapıları çaldı. Mütevazi kişiliği ile seçmenlerin gözüne değil kalbine girdi.”

Peki, Binali Yıldırım alçak gönüllü değil miydi? Sen kendisiyle birlikte gezdiğinizi söyledin. Seçmen kendisine nasıl bakıyordu?” diye sormak zorunda kaldım.

“Binali Bey de gerçekten alçak gönüllü ve sempatik bir insan. Seçmenle nasıl iletişim kurulacağını çok iyi biliyor. Çocuklarla çocuk, gençlerle genç oldu. Ancak yanındaki insanlar Binali Bey gibi olamadılar. Onlar seçimi kesin kazandık havasında idiler. Bazen yanındaki danışmanlar ile teşkilat mensupları öylesine duvar ördüler ki seçmen kendisine ulaşamadı. Bunlar benim gördüklerim” diyerek tekrar taksi şoförlerinin anlattıklarına döndü:

“EKREM BEY’E EMANET OY VERDİLER”

“Taksi şoförlerinin anlattıklarına göre seçmen Ekrem İmamoğlu’na, AK Partiye kızdığı için emanet oy verdi. Kızma nedenleri ise şunlar. 1’ncisiCumhurbaşkanımız ve Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Ekrem İmamoğlu seçimi kazansa da o koltukta oturamaz. Ordu da valiye hakaret etti. Vali şikâyetçi oldu. Hakkında soruşturma açılacak ve yargıya taşınacak. Muhtemel de ceza alacak. Ceza alan İmamoğlu’nun başkanlığı da düşer’ söylemleri. 2’ncisi yıllar sonra Avukatlarının İmralı’da Abdullah Öcalan’ı ziyaretine izin verilmesi. 3’cüsü de bu hepsinden daha çok tepki çekmiş. Kırmızı Bülten ile aranan Abdullah Öcalan’ın kardeşinin devlet televizyonu TRT’de konuşturulması.Vatandaş bu üç etkenden dolayı AK Parti’ye kızarak Ekrem İmamoğlu’na oy verdi. Bunlar taksi şoförlerinin tespitleri. Çünkü akşama kadar hangi siyasi görüşe sahip olduklarını bilmedikleri pek çok insanı taşıyorlar. Halkın nabzını en iyi onlar ölçer.”

Sözünün sonuna şunu da ekledi:

“Taksi şoförlerine göre İstanbullu seçmen CHP’ye emanet oy verdi. Eğer 5 yıllık süreç içerisinde Ekrem Bey seçim vaatlerini yerine getiremez, AK Parti’de Ekrem Bey’in çalışmalarına engel olursa İstanbul’da bir daha seçim kazanamaz. Ama bu seçimden gereken dersi çıkarıp İstanbul’a hizmete devam eder, 5 yıl sonrasına kadar yatıp seçim arifesinde değil de şimdiden çalışmalara başlarlar ise 2024 de AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı kazanır.”

Taksi şoförlerinin tespitleri doğru, gerçekten halkın nabzını en iyi onlar tutar.

23 Haziran seçimleri öncesi bende taksi şoförlerinin anlattıklarına benzer sözleri Eskişehir de çok duydum.

Sadece İstanbul değil AK Parti’nin tüm teşkilatları 23 Haziran seçimleri çok ciddi inceleyip ders çıkarmalılar.

Yoksa 2024 seçimlerinde işleri çok zor…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ