Reklam

Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,76 / Satış: 5,79
€ EURO → Alış: 6,35 / Satış: 6,38

GÜREŞ YORGANI

Abdullah Turhan
Abdullah Turhan
  • 18.10.2019
  • 174 kez okundu

Hoca Nasreddin, bir kış günü, gece yarısı, kapısının önünde bir gürültü duymuş. Soğuktan dolayı yorganını sırtına alarak dışarı çıkmış. Birkaç kişinin kavga ettiğini görmüş. Hemen yorganını bir kenara bırakarak onları ayırmaya girişmiş. Bu arada açıkgözün birisi (benim hikâyemde İt ve At hırsızı demiştim bu açıkgözlere) Nasreddin Hoca’nın yorganını çalıp kaçmış. Az sonra Hoca’nın da gayretleriyle kavga bitmiş, taraflar barışmış. Ama Nasreddin Hoca, evine yorgansız dönmüş.
Karısı:
– Kavga neden çıkmış, öğrendin mi, diye sormuş Hoca’ya.
Nasreddin Hoca, gülerek cevaplamış:
– Hatun, ne sorup duruyorsun. Kavga bizim yorgan yüzündenmiş. Yorgan gitti, kavga bitti işte.
Tüm kavga onların hayalini bile kuramayıp benim açtığım yola mayın döşeyerek elimi, kolumu hatta bacağımı kopartarak etkisiz hale getirmek istemelerinden ve 3 dönem onurla ve gururla ve de başarıyla elde ettiğim kazanımları, yalanla, dolanla ve hırsızlıkla benden almaya çalışmaları imiş. Hoş ne aldılar o da tartışılır tabii…
Fıkrada bahsedilen yorgan ve yine bahsedilen mizansen kavga tam anlamıyla benim yaşadıklarımın kısa bir özeti.
Bu arkadaşlar durmak bilmiyorlar, zannımca hala beni kendileri için tehlike olarak görüyorlar ki; şimdi de tutturmuşlar bir asılsız “Güreş Yorganı” meselesi çıkardılar. Esas olan herkesi kendileri gibi görmelerinden, neymiş efendim “güreş yorganını yemişim” yok daha neler?
Bu “Güreş Yorganı” meselesini anlayan anladı efendim.
Onlar geniş meşrepli oldukları için veya her önlerine konulanı helal mi? haram mı? Demeden midelerine indirdiklerinden beni de kendileri zaviyesinde görüp iftira kampanyasına devam etmekteler.
O dönem beni itibarsızlaştırmak için bir araya gelen haşhaşi tayfa şimdilerde kendi aralarında kavgaya tutuştular. Demek oluyor ki; yorgan da gitse kavga bitmiyor aç gözlü olunca ellaam.
Deveye sormuşlar neren eğri? Nerem doğru ki? Demiş, bütün işler hep en baştan sorun. Balık baştan kokuyor yani.
Bu hırs neme nem bir şeymiş bunu öğrendim. İnsanların gözünü kör eden bir hırs bir de Aşk imiş aynel yakiyn gördüm.
Hazreti Peygamberin (SAV) dediği gibi “istemez misin? Ey Ömer dünya onların ahret bizim olsun” hepsi sizin olsun. İstemiyorum. Allah’ü Teâlâ bana ne uygun gördüyse hepsine razıyım. O’da (CC) benden razı olur umudundayım.
Reklamla yazımıza son verelim “Ateş seni çağırıyor”
Vesselam…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ