Reklam

ReklamReklam
Eskişehir'de Haberin Nabzı Haberci26.com -

Ekonomi

Rıdvan Güvenç
Rıdvan Güvenç
  • 14.09.2018
  • 12.251 kez okundu

Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinden bugüne kadar, Türkiye’nin en önde gelen gündem maddelerinden biri ekonomi. Benim de üniversitede lisans eğitimini aldığım bu konuda söyleyeceklerim var elbette.
Adil ve iyi bir ekonomik düzende Devlet; komünist sistemlerde olduğu gibi en büyük faktör, nede kapitalizm de olduğu gibi etkisiz faktör olmamalıdır. Adil Ekonomik Düzende, ekonomik faaliyetleri şahıslar yürütürler. Devlet ise, ekonomik faaliyetlerin yürütülmesinde şahıslara yardımcı olur. Bu yardım ülkenin ve bölgenin kalkınma plânlarının hazırlanması yolu ile olur. Devlet, ayrıca ekonomi ile ilgili genel hizmetleri yaptırır, kontrol eder ve düzenleme hizmetlerini yürütür.
Adil bir ekonomik düzenin genel esasları, 3 temel esasta toplanır. Bunlar;
1- Ekonomide Devletin görevi,
2- Devletin ekonomi ile ilgili faaliyetleri ve
3- Ekonomik faaliyetleri şahıslar yürütürler.
Şimdi bu maddeleri kısaca açıklayalım.

1- Ekonomide Devletin Görevi
Ekonomik bir düzende Devlet, ülke ve bölgenin makro plânını yapar. Bu plânlarla ilgili
yatırım projelerini yaptırır. Böylece herkes ülkenin her yerinde tarım, sanayi ve hizmetler sektöründe, gerek mevcut yatırımların verimliliğini arttırmak yönünden ve gerekse yeni yatırımlar yönünden hangi projenin teşvik edileceğini bilir.
Şahıslar ya tek başlarına veya şirketler, vakıflar halinde bu projelerden istediklerini seçerler ve bunları yürütürler. Devlet bu projeleri her bakımdan destekler ve çeşitli teşviklerle bunların faydalı ve verimlilerinin öncelikle gerçekleştirilmesini konusunda yönlendirme yapar.
2- Devletin Ekonomiyle İlgili Faaliyetleri
Devlet, ekonomik faaliyetlere iki türlü hizmet yaparak katılır:
A- Genel Devlet Hizmetleri
B- Düzenleme Hizmetleri
Devletin yürüttüğü genel hizmetler: Güvenlik, yönetim, yargı, enerji temini, su, yol, altyapı
hizmetleri, sağlık, öğretim hizmetleri, ulaşım, iletişim hizmetleri vs. gibi hizmetlerdir. Devlet ayrıca tıpkı Noterler, yeminli muhasipler, yeminli mimari bürolar, muhasebe, ambar vs. gibi hizmetlerin yürütülmesini de temin eder.
Devlet ayrıca temel ekonomik malların tanzim hizmetlerini yürütür. Örneğin; Adil Ekonomik Düzende bugünkü Toprak Mahsulleri Ofisinin yerini “Buğday Vakfı” alacaktır. Bu kuruluşun vakıf olarak adlandırılması, hiçbir kâr gayesi gütmeyip sırf vatandaşa hizmet için kurulmuş olmasındandır. Bu vakıf bütün ülke genelinde en küçük mahalli idarelere kadar teşkilatlandırılmalıdır. Buğdayı olup satmak isteyen buğdayını bu vakfa verecek, o günkü fiyat üzerinden parasını alacaktır. Veya buğday satın almak isteyen kimse, o esnadaki fiyat üzerinden parasını verip, dilediği kadar buğdayı alacaktır.
Vakfın vazifesi bu muameleleri yapmak ve depolarındaki buğdayı en iyi şekilde muhafaza etmektir. Bu hizmetleri kâr amacı gütmeden yapacaktır.
3- Ekonomik Faaliyetleri Şahıslar Yürütürler
Ekonomik faaliyetler, ya şahıs olarak, ya şirket olarak veya vakıflar olarak yürütülür.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ