Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,54 / Satış: 5,56
€ EURO → Alış: 6,14 / Satış: 6,16

ZOR ŞEHİR ESKİŞEHİR

Abdullah Turhan
Abdullah Turhan
  • 14.05.2019
  • 217 kez okundu

Zorlu bir İlde yaşıyoruz biz.
Bizim şehrimizin zorluklarından bahsetmek istiyorum sizlere.
EĞİTİM;
Öncelikle eğitimde başarılı bir şehirdeyiz, bu kadar başarılı olmasının sebebi ister Üniversiteler deyin, ister ebeveynlerin çocuklarını eğitim ve öğretimde çok sıkmaları deyin başarılı bir şehir Eskişehir. Zorluk bunun neresinde? Derseniz. Bu kadar başarılı gencin içinde öne çıkmak oldukça zor Türkiye genelinde ilk on bine giren bir öğrenci Eskişehir genelinde daha da gerilerde yer alabiliyor işte zor olan bu.
SPOR;
Sporda da başarılı bir şehiriz, o kadar çok başarılı sporcu tanıyorum ki hangisi hangisinin önündedir bilemiyorum.
Spor da başarı enflasyonu yüksek olunca Gençlik Spor İl Müdürlüğü de kasıyor ister istemez. Düşünsenize sporda hiç başarısı olmayan bir İl Müdürü yerine Eskişehir de İl Müdürü olmuşsunuz daha ne?
Bu kadar başarılı bir spor camiasının içinde öne çıkmak oldukça zor.
Eskişehirspor malumunuz yıllarca büyükler denilen ve dört tane olduğu belirtilen takımlara kök söktürmüş bir takım. Zorlu yani, ne yapacağı belli olmaz. Büyük de bir taraftar kitlesine sahip ve içerde oynanan maçlar rakip takımların korkusuna neden oluyor.
Spor da başarılı olmak ta zor bu bakımdan Eskişehir de.
SİYASET;
Siyasette de oldukça zor bir şehir Eskişehir. Eskişehir halkı oldukça seçici ve bir o kadar da memleket meselelerine hassas. Oldukça politik bir şehir Eskişehir hal böyle olunca seçim kazanmakta bir hayli zor siyasetçi için.
Türkiye Geneli siyasetin makro yansımasını burada görebilirsiniz. Meclis dağılımına bakarsanız Eskişehir dağılımı ile örtüşür. Hatta rahmetli Erbakan hocanın bir sözü vardı hatırımda kalan “Eskişehir’de Milletvekili çıkaran Türkiye’de Başbakanlığı alır” demişti. Tabii eski parlamenter yönetim için söylemişti haklı vallahi öyle değil mi?
BÜROKRASİ;
Burada Bürokrat olarak görev yapmakta oldukça zordur. Çünkü oturmuş ve kökleşmiş bir yerel basın ve televizyon ile radyolar ile iletişimi yüksek bir şehirdir Eskişehir. Bürokratik bir hatanız sizin sonunuz olabilir. Haber alma kaynakları yüksek olan gazeteci kardeşlerimizin ve ağabeylerimizin gözünden kaçmaz ve ertesi gün tüm gazetelerde görebilirsiniz kendinizi. Hatta bunun örnekleri de çok bu şehirde çok bürokrat bu şekilde Eskişehir’e veda etmiştir.
Bürokrasi bakımından da en iyisi olmak zorundasınız çünkü halkın beklentileri yüksek bir şehirdir Eskişehir. Zor dur yani bizim Eskişehir.
TİCARET;
Ticari alanda da zorlu bir şehirdir bizim şehrimiz. Öyle hemen tutunamazsınız Eskişehir’de önce güven aşılamalısınız daha sonra para kazanmayı düşünmelisiniz. Yoksa oldukça zordur Eskişehir halkı, güven vermezseniz karşılık bulamazsınız.
Eskişehir yoksa yaşanacak bir şehirdir havasıyla, kalabak suyuyla, insanının güzel huyuyla.
Ben bu şehri seviyorum. Vesselam…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ