DOLAR

8,6757$%0.3

EURO

10,1623%0.17

STERLİN

11,8575£%-0.26

GRAM ALTIN

489,97%0,41

ÇEYREK ALTIN

7.823,41%1,38

TAM ALTIN

7.823,41%0,49

BİST100

1.389,71%-2.09

BİTCOİN

377095฿%-8.07947

a

  • Haberci26
  • Eskişehir
  • TÜKETİCİ HAKLARI BİR BÜTÜNDÜR,BİRİ OLMADAN DİĞERİ KULLANILAMAZ

TÜKETİCİ HAKLARI BİR BÜTÜNDÜR,BİRİ OLMADAN DİĞERİ KULLANILAMAZ

15 Mart Dünya Tüketiciler Gününü  değerlendiren Tüketiciyi Destekleme Derneği(TÜKDES) Genel Başkanı Süleyman Bakal  “Evrensel Tüketici Hakları bir bütündür,biri olmadan diğeri anlamsızdır” dedi. Bakal” Uygulanan politikalardan,yapılan sözleşmelerden ve alınan kararlardan; dolaysız  ve savunmasız bir şekilde etkilenen tüketiciler ne karar alma süreçlerinde etkindir,nede sesini duyurabilecek güçlü ve örgütlü bir yapıya sahiptir. Tüketici hakları; mal ve hizmet alımlarından doğan uyuşmazlıklara indirgenmiş ,T.C. Ticaret Bakanlığı uhdesine bırakılmıştır. Oysa ki ; Tüketici Hakları bir bütün olup,biri olmadan diğerinin kullanımı anlamsız ve imkansızdır. Tüketicilerin Temel İhtiyaçlarının Karşılanması Hakkı , Sağlık ve Güvenliğin Korunması Hakkı,        Ekonomik Çıkarların Korunması ( Mal ve Hizmetlerin Serbestçe Seçilmesi ) Hakkı,Bilgi Edinme Hakkı,Eğitilme Hakkı, Tazmin Edilme ( Zararların Karşılanması ) Hakkı, Temsil Edilme(Sesini Duyurma ) Hakkı, Sağlıklı Bir Çevrede Yaşama Hakkı ;olarak belirlenen  Evrensel Tüketici Hakları bütün halinde okunup,değerlendirildiğinde  bu haklardan biri olmadığında, ötekilerin yaşanabilir ve sürdürülebilir  dünya için yetersiz kalacağı açıkça ortadadır.

T.C.Anayasası” Madde 172 – Devlet, tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirler alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder.”amir hükmü  kamu otoritesine mal ve hizmet alımlarından doğan uyuşmazlıklar yanında ,Evrensel Tüketici Haklarının hayata geçirilmesi için bütüncül bir görev yüklemiştir. Tüketicileri; Evrensel Tüketici Haklarının tamamını daha gür bir sesle istemek için STK’lara üye olmaya çağırıyoruz. Cumhurbaşkanımızdan  ;Evrensel Tüketici Haklarının  tamamı, birinci öncelikli görevi olan;T.C.Tüketici  Bakanlığı kurulmasını  gündemine almasını bekliyoruz. 15 Mart Dünya Tüketiciler Gününüz Kutlu Olsun” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İKİ YILLIK TÖREN BİR ARADA YAPILDI

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.