Reklam

Reklam

MERCİMEK

Abdullah Turhan
Abdullah Turhan
  • 11.07.2019
  • 289 kez okundu

Zulüm ebedi olmaz, değildir. Zalim illaki ölüp Allah’a hesap verecek ve o öldüğünde zulmü de onunla birlikte toprağa gömülecektir.
Devletlerin zulmü de ebedi değildir, terör devletleri illaki yıkılacaktır. O yıkılınca yerine daha adil bir devlet elbet kurulacak ve insanlar rahat bir nefes alacaktır.
Global ya da lokal zulümler o zulmü ortadan kaldıracak iradeyi kendileri büyütürler. Yaşanan zulmün içinde ona baş kaldıracak bir kahraman ya da kahramanlar yetişir ve direnir. Bu direniş ne kadar güçlü olursa zulümde o ölçüde yok olmaya mahkûmdur.
Tarih bu tür Firavunlar ve onların karşısına duran Musa’lar ile doludur.
Musa’lar çıkmazsa bile Allah unutmaz, yarına bırakır ama hiç kimsenin yaptığını yanına bırakmaz.
Düz yolda giderken hiçbir şey yokken bir ağaç çıkar karşısına toslar, ya da bir duvar. Anlayana bir işaret yeter anlamayıp yaptığı zulümde ısrar edenleri Allah ıslah eylesin, Islahı mümkün değilse kahr-u perişan eylesin.
Zalimlerin en büyük destekçileri onlardan korkan, bu sebeple de onlara yardım edenlerdir. Zulmü görüp sessiz kalanlar var ya onlarda bu zulmün ortaklarıdır.
“vallahi dünya için Allah demem” diyen Erzincanlı Terzi Baba gibi olmalı insan.
Nasıl bir dünyada nasıl insanlarla yaşadığımızı elbet bir gün anlayacağız. Yaşanan olaylar gidişatın hiçte iyiye doğru gitmediğinin kanıtı.
Erbakan hocamın dediği gibi “Korkarım ki! Beni anladığınızda dövecek bir diziniz bile kalmayacak” demişti cennet mekân Erbakan.
Konumuzla alakalı bir kıssa ile devam edelim;
Aristipus bir gün dostu Diogenes’i mercimek yerken bulur ve
—Kralı pohpohlamayı bir öğrensen karnını mercimekle doyurmak zorunda kalmazsın diye çıkışır.
Diogenes cevap verir:
—Karnını mercimek ile doyurmayı bir öğrensen, kralı pohpohlamak zorunda kalmazsın.
İnsanların aç gözlülükleri, doymak bilmez hırsları nedeniyle zalim yöneticiler ortaya çıkıyor. Etrafında insanlar çoğaldıkça yaptıkları zulmün doğru olduğunu düşünerek zulümlerinde firavunlaşıyor zalimler.
Hâlbuki karnımızı mercimek ile doyurabilsek ve herkesin adil bir yaşam sürmesi için çabalasak ne zalim kalır ne de zulüm. Vesselam…

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ