Reklam

ReklamReklam
Eskişehir'de Haberin Nabzı Haberci26.com -

Küresel Isınma

Ertuğrulgazi Işık
Ertuğrulgazi Işık
  • 23.04.2019
  • 1.425 kez okundu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramını kutlayarak yeni bir güne umutla dolu başlamak isteyen biri olarak geleceğimiz çocuklarımızın hayatlarına güzel bir dünya bırakmak gerektiğini düşünüyorum.
Küresel ısınma konusunu biraz bu yönden açmak istedim. İlk olarak ozon tabakasının delinmesi muhabbetiyle gündem olan ve ne yazık ki gündemlere pek alınmayan önemli bir konudur küresel sorunlar. Geçen ay nükleerizm yazımda değindiğim gibi maalesef dünaymızı kurutuyoruz ve bunu tahmin ettiğimizden daha hızlı gerçekleştiriyoruz.

Küresel ısınma, başlıca atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir. Günümüzde iklimbilimciler (klimatolog) küresel ısınma konusunda hemfikirdirler.

Küresel İklim Değişikliği (KİD) insani endüstriyel, tarımsal ve enerji tüketimi gibi faaliyetlerinin sonucu olarak atmosferdeki miktarı ve yoğunluğu artan sera gazlarının neden olduğu küresel ısınma’nın neden olduğu iklim değişiklikleridir. Bu iklim değişikleri kuraklık, çölleşme, yağışlardaki dengesizlik ve sapmalar, su baskınları, tayfun, fırtına, hortum vb. meteorolojik olaylarda artışlar gibi belirtilerle kendini gösterir.

1880 ile 2012 yılları arasındaki dönemde, ortalama küresel yüzey sıcaklığı|ortalama küresel (kara ve su) yüzey sıcaklığı, bağımsız şekilde üretilen veri kümelerine göre 0,65 °C’den 1.06 °C’ye olmak üzere 0,85 °C’lik artış gösterdi.[4] 1906 ile 2005 yılları arasındaki dönemde, Dünya’nın ortalama küresel yüzey sıcaklığı 0,74±0,18 °C kadar yükseldi. Bu sıcaklık yükselmesi, İlgili dönemin ikincisi yarısında hemen hemen ikiyüzlülük katlanmış bir biçimde (on yıl başına 0,13±0,03 °C’ye karşılık on yıl başına 0,07±0,02 °C) gerçekleşmişti.[5] Bununla birlikte, küresel ısınma kapsamında, yüzeye yakın atmosferdeki ortalama sıcaklık artışının, iklim sisteminde depolanan ek enerjinin 1970 yılından beri okyanuslara iletildiğinden bahsetmektedir. Bu da buzulların erimesine, kıtalar ile atmosferin ısınmasına yol açmaktadır.

Uydu sıcaklık ölçümü verilerine göre 1979’dan itibaren, alt troposferin ortalama sıcaklığı on yıl başına 0,12 ile 0,135 °C (0,216 ve 0,243 °F) arasında artış gösterdi.[6][7] İklim vekilleri, 1850 öncesindeki bir veya iki bin yıllık dönemde, Orta Çağ Ilıman Dönemi ve Küçük Buz Çağı gibi bölgesel dalgalanmalara rağmen sıcaklığın görece düzenli olduğunu göstermektedir.

Eğer gerekli önlemleri almazsak ilerleyen zaman da yarından sonra, koloni gibi Amerikan filmleri gerçek olacak. Bugün penguen ve kutup ayılarına olan yaşam zorluğu ilerleyen zamanda ne yazık ki tüm insanlara maal olabilir. Daha parlak bir gelecekte buluşmak dileğiyle hoçakalın.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ