DOLAR

8,8670$%1.19

EURO

10,4799%1.21

STERLİN

12,1977£%0.97

GRAM ALTIN

499,05%1,70

ÇEYREK ALTIN

7.943,15%2,10

TAM ALTIN

7.943,15%1,12

BİST100

1.384,68%-1.20

BİTCOİN

380323฿%0.85479

a

  • Haberci26
  • Eskişehir
  • KİMLER AŞI OLMUYORLAR, COVİD NEREYE GİDİYOR VE EN ÖNEMLİSİ İDARECİLER NE YAPIYOR

KİMLER AŞI OLMUYORLAR, COVİD NEREYE GİDİYOR VE EN ÖNEMLİSİ İDARECİLER NE YAPIYOR

Eskişehir Sağlık-Sen Şube Başkanı Hasan Hüseyin Köksal aşılama hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu.

Köksal, “Günlerdir sağlık alanında açıklama yapmak içimizden gelmiyor. Çünkü yazdığımızda, eleştirdiğinizde bizlere hep kulp takıyorlar ve işini düzgün yapmayanlar hep bir taraf ediyorlar. Her gün sahada neler ile karşıtlığımızı bizler biliyoruz ve ne yazık ki 15 yılda dünyaya parmak ısırtan ilmek ilmek dokunmuş fedakarlık ile sağlığı dönüştürdüğümüz sistem geriye doğru frensiz gidiyor.

Ak Partinin temel başarı sebebi olan ‘Sağlık Sistemine’ yazık ki temel çöküş sebebi olma yolunda gidiyor. Gerçeklerden uzak çalışmalar rakam ve istatistikler ile hedef koyan idari sistem, sağlık sisteminin başarısını şahıslarda arayan arkadaki gizli güç imanı ve inancı ile çalışanları unutan gizli kahramanları yok sayanları sağlık sistemini bitiyor.” dedi.

Covid Aşısı Olmayan ve Karşı Olanlar Kimler!

Aşı olmaya karşı olan bazı cenahların sosyal medya gruplarında bazı kişilerin aşıya karşı olduklarını dile getirdiklerini ve birçok kişiyide etkisi altında bıraktığını söyleyen Köksal, “Ben sokaklarda gezerken fark ediyor isem bunu üst gruplar ve siyasiler görmüyor ise eyvah ki ne eyvah! Birçok Cemaat mensubu (farklı farklı) birçok kişi aşı olmuyor, whatsapp ve bilgilendirme gruplarında kendi inandıkları hoca ve büyükleri aşı olmayın direnç gösterin diyor. Memlekette bilime, devlete güven azalmış olacak ki iktidar partisinin en yakın çalıştığı en çok bürokrat atadığı gruplarda aşı olmayan bir hayli fazla cemaat mensubu var.  Olay ciddi bence aşı olmayanlar ile ciddi yaptırım da bu yüzden çıkmıyor olabilir.”

Covid Nereye Gidiyor!

Köksal, “Şimdilik ölen sizin bahçeden değil ise problem yok demektir. Başımıza gelmeden anlamadığımız gerçeği ortadadır. Şehir olarak daha önce çalışanların fedakarlığı ile zorda olsa birinci, ikinci ve hatta üçüncü fazlı geçmiştik. Şimdi ise ne paradan ne vazgeçiyorlar nede hastalığın bittiğine inanıyorlar.

Üç büyük hastanemiz var temel amacımız döner sermaye kazanmak. Bu sebeple de Covid yokmuş gibi normal hasta yatırmaya, ameliyatlara rutin işlemlere devam ediyoruz lütfen dikkat edin! Covid yokmuş gibi diyoruz. Uzun süredir yorgun bitkin ailesinden çevresinden evinden ödün vermiş sağlık personelini yeni bir savaşa hazır değil neden mi? Sağlık personelini yok sayan idari sistem tek amacı ‘Döner Sermaye’ ama belli bir kesim alıyor ve ne yazık ki sağlık personelin % 80 alamıyor. Mesela dilden dile dolaşan filyasyon ekipleri alamıyor. Yunus Emre Devlet Hastanesi hiç alamıyor.

İlimizde planlama yok, hastane içinde yarın nerede çalışacağınız belli değil. Nereye geçici görevlendirdiğiniz belli değil. İş belli değil ve belirli bir kitleye yüklenmiş gidiyor, personel arasında kayırmacılık hat safhada, geçici göreve gitmeyen korunan isimler var, her gün dağıtılan servis hemşireleri var, her gün geleceği okumadan açılan servis ve yoğun bakımlar var, fikri hiçbir zaman sorulmayan sağlık personeli var.” dedi.

Sağlık personellerinin dertlerini dile getiren Köksal, “Sağlık personelin yarıdan fazlası anne ise kendi çocuklarını bırakacak yer bulamadığını kaç kişi biliyor ve bunu çözmek için ne yapıldı. Herkes empati yapsın 24 saat yorucu nöbetten çıkıyorsunuz arkanızdan personel arıyor yeni açılan Covid servisine veya yoğun bakımına görevlendirildiniz. Bu durum başka bir hastanede olabilir. Kimse ulaşım, hayat değişikliği işe giderken size getireceği yükü düşünmüyor. İlimize karabasan çökmüş durumda, makyaj akıyor çalışanlar psikolojik bitmiş durumda.

Şehir hastanesi sağlık personeli planlaması evlere şenlik, herkes kendi doğru ve derdinde artık sorunlara yetişemiyor mesajlara bile dönemiyoruz. En kötüsü sağlık personeli küstürülüyor. İdari koordinasyon sıfır denecek durumda, İl’de Kamu Başkanı olmadığı için Başkan Yardımcısı düzeyinde değişik kararlar alınıyor, başkanlar arası ve başhekimler arası iletişim sıfır ve aklımıza geldikçe yer değişiklik yapıyoruz. İl Müdürü desen atamalardan dolayı topal ördek gibi görev vermeyeceği kişiler ile kerhen çalışıyor.”

Hastanelerin Doluluk Oranları Her Geçen Artıyor

Köksal, “Hastanelerin doluluk oranları her geçen artıyor, yoğun bakımlar dolmak üzere hayat devam ediyor sağlık personeline bir şey olmaz yükleyebildiğiniz kadar iş yükleyin sıfır döner sermaye ile çalıştırın bize alkış yeter. Kimse alınganlık yapmasın sağlık personeli zaten siyasi olarak seçmen değil sorunda yok görmezden duymazdan gelebilirsiniz. Bu kadar problem arasında hala torpilli kesim geçici göreve gitmesin, bu tanıdık o şimdilik dursun diyor ise ilimiz üzerine konuşacak ne kalmıştır.

Arada döner sermaye dedik ama bizler zaten alamıyoruz, iş yükünde birinci kazançta en sonuncu devlet memuruyuz. Bu ay mahsuplaşma ile maaş aldık herhalde anladınız en düşük memur maaşına denk geliyor. Şimdi empati yapmazlar ama Yunus Emre Devlet Hastanesi’nde sağlık personeli olsanız işiniz tavan cebiniz yavan iş var. Ama döner sermaye yok siz olsanız yıllardır polisten 1500, öğretmen 1100, astsubaydan 2500, bekçiden 200 TL eksik alsanız çalışır mısınız? İmamları saymıyorum olayı farklı mecralara götürüyorlar.” dedi.

Köksal, “Özetledik işte aşı olmaya gerek yok, hastaneler de sıkıntı yok, çalışanların sorunu yok, ne ister iseniz onu gözlersiniz.  Osmangazi Üniversitesi ne gelecek hafta özel zaman ayıracağım. Eski Rektörümüzün kıymetli ekibi çalışıyor. Eskişehir kaybediyor bakalım siyasiler ne kadar daha izleyecek. Bu anlatılanların hepsi hayal ürünüdür; bizim şehirde problem yoktur. Sağlık çalışanları rastgele isim veya soy isme göre kümeleme seçin sorun inanın sorun yok.

Rumuz; 9 köyden kovarlar burası dokuzuncu köy!” sözlerinin dile getirdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ DEVLET KONSERVATUVARI YETENEK SINAVLARINA REKOR BAŞVURU

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.