DOLAR

9,7823$%1.84

EURO

11,4175%1.87

STERLİN

13,4969£%1.95

GRAM ALTIN

562,43%1,68

ÇEYREK ALTIN

8.877,86%3,34

TAM ALTIN

8.877,86%3,13

BİST100

1.479,93%1,68

BİTCOİN

596154฿%1.12767

a

ETİ MADEN İŞLETMELERİNDE GREV KARARI ALINDI

Kırka’da bulunan ve geçtiğimiz günlerde herkesin korku yaşadığı yangın olayının hemen ardından şimdi de Eti Maden İşletmeleri’nde grev kararı alındı. Türkiye Maden İşçileri fabrika önünde yapılan basın açıklamasıyla grev kararını kamuoyuyla paylaşan Türkiye Maden İşçileri Sendikası Kırka ve Havalisi Şubesi Başkanı Cafer Çakmak “Her fabrika bir kaledir” dedi. Şube Başkanı Çakmak, “Eti Maden İşletmeleri ve Türkiye Kömür İşletmeleri’ne bağlı işyerlerinde grev kararımızı aldık ve ilan ettik. Değerli Arkadaşlarım, Dayanacak gücümüz kalmadı. Hep fedakârlık bizlerden yani maden işçilerinden istendi. Artık maden işçileri sizden fedakârlık değil hakkı olanı istiyor. Bu kadar fedakârlığın karşılığı bu olamaz. Eti Maden İşletmeleri’nde grev kararı alındı. Türkiye Maden İşçileri Sendikası adına saygı ve sevgiyle selamlıyorum. Bugün burada devam eden toplu iş sözleşmelerimizle ilgili bilgi vermek için toplanmış bulunuyoruz. Geçtiğimiz Cuma günü Penta 4 fabrikamızda yaşanan yangından dolayı hepimize büyük geçmiş olsun. Yangına müdahale ve yangınla mücadele anlamında gözünü kırpmadan, canı pahasına gayret gösteren tüm emekçi dostlarımızdan Allah razı olsun. Allah cümlemize bir daha böyle üzücü olaylar yaşatmasın. Can kaybının yaşanmamış olması ise tabi ki en büyük tesellimiz oldu”

“Her Fabrika Bir Kaledir”

Başkan Çakmak “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi “Her Fabrika bir kaledir” İşyerlerini Vatan toprağı olarak gören, gelecek kuşaklara aktarılacak bir emanet olarak gören, bir kale olarak gören tüm emekçilere selam olsun.  Eti Maden İşletmeleri ve Türkiye Kömür İşletmeleri’ne bağlı işyerlerinde grev kararımızı aldık ve ilan ettik. Toplu iş sözleşmeleri ile ilgili üst düzey görüşmeler yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Şu ana kadar bir kazanım elde edilemedi. Türk-İş’in imzalayacağı çerçeve anlaşması ve daha sonra sendikamızın yapacağı görüşmelerde bir kazanım olmazsa, grev uygulama kararımızı alacağız. Buradan size soruyorum: Sonuna kadar greve var mısınız? Değerli Arkadaşlarım, Aldığımız ücretler; Eti Maden’de de, TKİ’de de diğer kamu kuruluşlarından daha düşük. Her toplu iş sözleşmesi dönemi çerçeve protokolünün üzerinde haklar almamıza rağmen aramızdaki fark kapanmamıştır. Bizim amacımız Maden-İş olarak hakkımız olanı almaya çalışmak, diğer sendikalarla yarışmak değil. Kamu çalışanları arasındaki farkı görecek olan Kamu İşverenleri Sendikası’dır. Eti Maden ve TKİ çalışanlarının mağduriyetinin sorumlusu onlardır. Buradan Kamu İşverenleri Sendikası’na şunu sormak istiyorum: Sizin kuruluş amacınız ne? İşyerleri arasındaki adaletsizliği gidermek mi, yoksa aradaki farkın açılmasını seyretmek mi?  Sendikamız hem Eti Maden hem de TKİ Genel Müdürlüklerine sorunlarımızı anlattı. Diğer işkollarında yapılan toplu iş sözleşme örnekleri ile mağduriyetimizi gösterdi. Biz kamu çalışanları, iş tanımlamasında en ağır ve çok tehlikeli işkolu olan madenlerde çalışıyoruz. Bütün yatırım imkânsızlıklarına rağmen üretmeye hem de çok üretmeye devam ediyoruz. Hem Eti Maden hem de TKİ çok kar eden kuruluşlar ve bunun mimarı biz maden emekçileriyiz. Bütün ilgililere ve ülke kamuoyuna sesleniyoruz: Bizleri yaralanınca-facia olunca mı hatırlayacaksınız? Toplu iş sözleşmemiz kamu çalışanları arasında en kötüsü. Aramızda çok fazla ücret farkı var. Bunun giderilmesini istiyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

KORONAVİRÜS SALGININDA VAKA SAYISI DÜNE GÖRE ARTTI

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.