DOLAR

9,5254$%-0.64

EURO

11,0590%-0.74

STERLİN

13,1488£%-0.52

GRAM ALTIN

546,07%-1,94

ÇEYREK ALTIN

8.707,54%-1,97

TAM ALTIN

8.707,54%-2,04

BİST100

1.509,09%1,08

BİTCOİN

594094฿%-2.2664

a

  • Haberci26
  • Eskişehir
  • SAADET PARTİSİ; “YANGINDA ZARAR GÖREN ALANLAR, RANT ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİ”

SAADET PARTİSİ; “YANGINDA ZARAR GÖREN ALANLAR, RANT ALANINA DÖNÜŞTÜRÜLMEMELİ”

Saadet Partisi ilçe tanıtma başkanı Sercan Gözegir orman yangınlarının rant alanına dönüştürülmemesi ve gerekirse anayasal güvence altına alınması ile ilgili basın açıklaması düzenledi.

Gözegir: “Cumanız mübarek olsun. Günümüz bereketli olsun. Berekete ve rahmete en çok ihtiyacımız olan günler yaşıyoruz. Ülkemizde başlayan ve halen söndürülemeyen yangınlar, ciğerlerimizi yakmaya devam ediyor. Bu yangınları kasten veya bilinçsizce de olsa çıkaranların, ihmali olan yetkililerin en ağır şekilde cezalandırılmasını istiyoruz. Elbette konuşulacak çok şey var. Ancak inanıyoruz ki zaman sağduyu zamanıdır. Sözlerimiz yangınla mücadele edeleri incitmemeli, yangında zarar gören vatandaşlarımızı bir kez daha üzmemelidir.” dedi.

Çıkan Yangınlar Rant Maksadıyla Kasten Çıkarıldığı Şaibesi Giderilmeli

Gözegir: “Ancak şu hususları bir tavsiye ve hatırlatma olarak beyan etmek istiyorum. Evvela, çıkan yangınların rant maksadıyla kasten çıkarıldığı şaibesi giderilmelidir. Zira partisi fark etmeksizin,  halkımızın büyük bir çoğunluğunda yangınların turizm maksadıyla çıkarıldığına dair bir kanat hasıl olmuş vaziyette. İktidara düşen bu şaibe bir an evvel ortadan kaldırmaktır. Bu işler çay atarken verilen içi boş sözlerle olmuyor artık. Bu şaibenin giderilmesi için somut adımlara ihtiyaç vardır. İlk olarak yapılması gereken 7334 sayılı ‘Turizmi Teşvik Kanunu ile bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ bir an evvel geri çekilmelidir. 28 Temmuz 2021’de Resmî Gazetede yayımlanan Kanunun 1’inci maddesi ‘d’ fıkrasına göre, “Kültür ve Turizm gelişme Bölgeleri dışında kalsa bile” orman arazileri “kamu yararı” kapsamına alınarak turizm yatırımcılarına açılabilecek. ‘Yeri, mevkii ve sınırları Cumhurbaşkanı kararıyla tespit ve ilan’ edilecek bu alanlardaki bütün devlet taşınmazları da turizm kapsamına alınabilecek.” diyerek sözlerine devam etti.

Gerekirse Anayasa Değişikliğine Gidilerek Orman Arazileri Özel Bir Madde ile Garanti Altına Alınmalı

Gözegir sadece bu maddenin geri çekilmesi yemez dedi. Gerek görüldüğü yerde ise,  “Anayasa değişikliğine gidilerek, orman arazileri özel bir garanti altına alınmalıdır. Bunun için 400 milletvekili rahatlıkla bulunabilir. Yanan araziler için yandaş olmayan, cesur, sürekli olarak cumhurbaşkanından talimat ve emir beklemeyen,  bilim adamları ve icraatın içinden gelen kimselerden oluşan bir heyet kurulmalıdır. Bu heyet yanan yerlerin yeniden ağaçlandırılması çalışmalarını ivedilikle başlatmalıdır. Yeniden ağaçlandırma çalışmaları rast gele, birkaç fotoğraf çektirme ya da “ Şu kadar ağaç yandı, biz şu kadar fidan diktik” popülizmine terk edilmemelidir.

Yangınların sönmesi için mücadele edelere bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu mücadelede hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılarımıza, yangın neticesinde büyük mağduriyet yaşayan vatandaşlarımıza geçmiş olsun, Allah sabırlar versin. Basın açıklamamıza gösterdiğiniz ilgiye teşekkür eder, sizlere mutlu hayırlı günler dilerim.” dedi ve basın açıklamasını bitirdi.

 

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ODUNPAZARI’NDAN AFET BÖLGELERİNE YARDIM ELİ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.