DOLAR

9,6138$%0.11

EURO

11,3884%1.48

STERLİN

13,4047£%1.25

GRAM ALTIN

553,38%1,55

ÇEYREK ALTIN

8.877,86%1,45

TAM ALTIN

8.877,86%3,13

BİST100

1.479,93%1,68

BİTCOİN

597865฿%1.82563

a

CHP’Lİ ÇAKIRÖZER KIRKA ETİ MADEN EMEKÇİLERİNE DESTEK VERDİ

Türkiye Maden İşçileri Sendikası Kırka ve Havalisi Şubesi’ni de ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kırka ETİ Maden Bor Fabrikası emekçilerinin sıkıntı ve taleplerini dinledi, fabrikada çıkan yangın nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletti. Çakırözer, “Emekçilerimizin farklı iş kollarında benzer işleri yapan çalışanlarla aralarındaki ücret farklarının ortadan kaldırılması talebi bir an önce karşılanmalıdır. 2 bin liraları bulan farklar giderilmelidir. Fabrikada yaşanan iş kazalarının en aza indirilmesi için iş güvenliği sağlanmalıdır. Emekçilerimizin haklı taleplerinin yanındayız” dedi. ETİ Maden’in Türkiye’nin gururu olduğunu vurgulayan Çakırözer, “ETİ maden Türkiye’nin zenginliğidir. Bu zenginlik emekçilerimizle de hakça paylaşılmalıdır” çağrısında bulundu.

Kırka Bor Emekçilerini Dinlediler

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Kırka Eti Maden Bor İşletmesi Müdürlüğü’ne gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında Türkiye Maden İş Sendikası Kırka Şubesi’ni ziyaret ederek Şube Başkanı Cafer Çakmak ve sendika üyelerinin sıkıntı ve taleplerini dinledi. Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ve CHP Seyitgazi İlçe Başkanlığı yöneticileri ile gerçekleştirdiği ziyarette Çakırözer, Kırka ETİ Maden Bor İşletmesi’nde geçtiğimiz günlerde meydana gelen yangın nedeniyle sendika üyelerine de geçmiş olsun dileklerini iletti.  Ziyarette, sendika üyelerinin grev ve toplu sözleşme görüşmeleri ile işletmeye işçi alımına ilişkin talep ve sıkıntıları dinleyen Çakırözer, “Ülkenin ekonomisi, kalkınması için alın teri döken emekçilerimizin haklı taleplerinin sonuna kadar takipçisiyiz” dedi.

“Hakkımız Olanı İstiyoruz”

Sendika üyelerinin taleplerini dile getiren Maden İş Sendikası Kırka ve Havalisi Şubesi  Başkanı Cafer Çakmak, “Biz iş kolu olarak çok ağır ve tehlikeli iş kolu arasına giriyoruz. Yaptığımız iş gerçekten çok önemli. Taleplerimizi ilettik. Skala istiyoruz. Yevmiyelerimizin, iş riskimizin, gece vardiyası zamlarımızın yevmiyelerin yüzde 20 üzerinden verilmesini istiyoruz. Diğer sendikalara üye olan arkadaşlarımızla yarışmak değil, hakkımız olanı istiyoruz” dedi.

Zenginlik Emekçilerle Hakça Paylaşılmalı

Ziyareti sonrasında açıklamalarda bulunan CHP’li Çakırözer, sendika üyesi emekçilerinin taleplerinin TBMM’de de takipçisi olacaklarının sözünü verirken, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Kırka Maden İş Sendikası’na üye emekçilerimiz haklı taleplerinin karşılanmasını istiyor. Emekçilerimiz farklı iş kollarındaki benzer işi yapan çalışanlarla aralarındaki ücret farklarının ortadan kaldırılmasını, sosyal yardımların günlük yevmiyenin %20’si olacak şekilde düzenlenmesi istiyor. Fabrikada meydana gelen iş kazalarının en aza indirilmesi, ortadan kaldırılması için işçi sağlığı güvenliğinin sağlanması konusunda alınacak önlemlerin bir an önce hayata geçirilmesi emekçilerimizin öncelikli talepleri arasında. Emekçilerimizin haklı taleplerinin takipçisiyiz. ETİ Maden gururumuzdur, Türkiye’nin zenginliğidir. Bu zenginlik fabrikada alın teri döken emekçilerimizle de hakça paylaşılmalıdır.”

Seyitgazi Belediye Başkanı Uğur Tepe ise, “Emekçi kardeşlerimizin haklı taleplerinin karşılanması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi için bizler de her daim onların yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

HAFTALIK İNSİDANS HARİTASI YAYIMLANDI

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.