Reklam

ReklamReklam
Eskişehir'de Haberin Nabzı Haberci26.com -
$ DOLAR → Alış: 5,89 / Satış: 5,92
€ EURO → Alış: 6,54 / Satış: 6,56

RAKAMLAR YALAN SÖYLEMİYOR

güray ateş
güray ateş
  • 21.10.2019
  • 136 kez okundu

Ülke gündemi, son gelişmeler ile birlikte aniden değişirken; vatandaşın başlıca konusu olan ekonomideki kötüye gidiş, tüm etkisi ile yerini koruyor.

Hayat pahalılığı ve alım gücündeki düşüş, Türkiye genelinde olduğu gibi Eskişehir’de de iyiden iyiye hissediliyor. Elbette bunlara paralel olarak işsizlik de tüm kasveti ile üzerimize kara bulut gibi çökmüş durumda. Bu konu artık kimseyi ikna etmeye gerek olmayan, hepimizin üzerinde hemfikir olduğu bir gerçek durumunda. Artık nerede bir sohbete katılsak ya da şahitlik etsek, herkesin bir tanıdığının-yakınının iş aradığı, falanca yerden haber beklediği, x işyerinin bilmem kaç kişiyi işten çıkardığı gibi mevzuları duyuyoruz. Rakamlar da bu konuyu doğrular nitelikte.

*İşsizliğin geldiği nokta, artık hepimizin hayatının bir parçası haline gelen sosyal medyaya bile çok belirgin biçimde yansıyor. Eskişehirli kullanıcıların 2. el eşya, araç ya da ev alıp satması için kurulan sayfalarda, artık iş arayan insanların taleplerini yoğun biçimde görüyoruz. İşte birkaç örnek:

*Bir giyim mağazasının Eskişehir’deki şubesine alacağı bir kişilik kasiyer kontenjanı için 1000’den fazla hemşehrimiz başvuruda bulundu.

*Bu yıl Sakarya’da, 26 kişinin alınacağı iş için yaklaşık 4 bin başvuru yapılırken, uygun bulunan 1755 kişi, kura listesine alındı.

*Afyonkarahisar’da Toplum Yararına Programları (TYP) kapsamında geçici olarak işe alınacak 553 kişi noter huzurunda dijital kura ile belirlendi. 4 bin 500 kişinin başvurduğu TYP kurasında ismi belirlenen 385 temizlik ve 168 güvenlik görevli bir yıldan kısa bir süreliğine de olsa iş arama derdinden kurtuldu.

*Eylül ayında Kütahya’da 135 kişilik iş kontenjanına 5 bin 521 kişinin başvurduğu bildirildi.

İnternetten yapılabilen 5 dakikalık bir araştırma ile bu örneklerin sayısı epeyce artabiliyor. Öte yandan ekonominin geldiği nokta, icralık hale gelen vatandaş sayısındaki artış ile de çok net fark edilebiliyor.

Her 100 liranın 8,6 lirası icralık

Artık vatandaşın içinde bulunduğu ekonomik kriz, adliyelerde icra dağları oluşturuyor. Öyle ki icra dosyası sayısı 21 milyonu geçti.

Borcunu zamanında ödeyemeyen KOBİ sayısı 356 bine çıktı. Kredi stokunun yüzde 5.7 oranında arttığı bir dönemde batık kredilerdeki artış oranı yüzde 40.6’yı bulurken, batık kredilerin oranı ise yüzde 5.2’ye çıktı.

Vatandaşın bankalara ve finansman şirketlerine olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçları, 1 Ocak-27 Eylül 2019 tarihleri arasında toplam 28.2 milyar lira artarak 540.3 milyar liraya ulaştı.

Bu artışın 6 milyar lirası 20-27 Eylül günleri arasındaki son bir haftalık dönemde yaşanırken, borcun 431.9 milyar lirası tüketici kredilerinden, 114.4 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklandı.

Ekonomik açıdan geldiğimiz bu kötü nokta ile birlikte aklıma, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini tartıştığımız referandum öncesi, değişikliği savunanların en büyük argümanlarının başında “ekonomik faydalar” olması geldi.

Mantıklı bir tezleri yoktu ama savunuyorlardı işte… “Ekonomi şöyle olacak, böyle olacak, paramız şaha kalkacak” diyorlardı.

Ne yazık ki kendilerinin aksini savunan bizleri de pek ciddiye almıyorlardı. Umarım; yalan söylememeleri ile bilinen rakamların ne kadar ciddi olduğunu, şimdilerde onlar da anlamışlardır.

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ