DOLAR

8,6680$%0.16

EURO

10,1680%0.49

STERLİN

11,8546£%0.44

GRAM ALTIN

491,40%-0,10

ÇEYREK ALTIN

7.882,75%0,00

TAM ALTIN

7.882,75%0,05

BİST100

1.407,46%1.58

BİTCOİN

379643฿%4.93106

a

ETO ÜYELERİNE MACARİSTAN İLE İŞ YAPMA FIRSATI

ETO Başkanı Metin Güler ile Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis’in katıldığı ve telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen seminerde, karşılıklı ticaretin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ve yatırımcılara sağlanan fırsatlar anlatıldı.

Eskişehir Ticaret Odası ve Macaristan Büyükelçiliği işbirliğinde “Türkiye – Macaristan İşbirliği ve Yatırım Fırsatları” başlıklı seminer düzenlendi. 26 Mart Cuma günü, ETOTV aracılığıyla telekonferans yöntemiyle gerçekleştirilen seminere Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Metin Güler, Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis, Ticaret Müşaviri Peter Kövecsi-Olah katıldı. Seminerin açılışında konuşan ETO Başkanı Metin Güler, internet aracılığıyla da olsa Eskişehir ile Macaristan arasındaki yatırım ve karşılıklı iş fırsatlarını değerlendirmek amacıyla bir araya gelmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Macaristan ve Türkiye arasındaki ticari ilişkiler ilerliyor

Macaristan ile Türkiye’nin yüzyıllardır süren tarihi bağları ve ilişkileri olduğuna dikkat çeken Güler, son dönemde artan karşılıklı üst düzey ziyaretler ve istişareler ile her alanda ilerleme yaşandığını ifade etti. İki ülke arasında ticaret hacminin arttığını ve hedefin 6 milyar dolar olduğunu belirten Güler, düzenlenen toplantıların ve gerçekleştirilen seminerlerin bu hedefe ulaşmak için bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Eskişehirli üreticilerin pazar paylarını artırmak istiyoruz

Eskişehir’in ihracatının gelişmesi ve üretici firmalarının pazar paylarını arıtmak için çalıştıklarını belirten Güler, bu amaçla ETO’nun Macaristan ile başlattığı işbirliğini artırmak, Eskişehir ile Macaristan arasındaki ticaret fırsatlarını daha büyütmek istediğini söyledi.

ETO’nun Macaristan Büyükelçiliği ile sürdürdüğü vize kolaylığı anlaşmasına da vurgu yapan Güler, Eskişehirli iş insanlarına sağladığı vize desteği dolayısıyla Macaristan Büyükelçiliğine teşekkür etti.

İki ülke arasındaki ilişkiler stratejik öneme sahip

Seminerde konuşan Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Viktor Mátis, uzun zamandır Eskişehirli iş insanlarıyla bir araya gelmek istediklerini ancak Covid-19 salgını nedeniyle bu görüşmenin gerçekleşmediğini ifade etti. 2013’ten itibaren iki ülke arasındaki ilişkilerin stratejik seviyeye ulaştığını ve derinleştiğini belirten Mátis, 2024 yılının Macaristan-Türkiye Kültür Yılı olduğunu ve daha çok alanda işbirliği yapmak arzusunda olduklarını ifade etti.

Büyükelçilik olarak işbirliği için destek vermeye hazırız

Kültür ilişkileriyle beraber ekonomiye yönelik işbirlikleri de artırmak için çalıştıklarını belirten Mátis, bu kapsamda Türkiye’de ticarete yönelik temsilciliklerinin faaliyet gösterdiğini dile getirdi. Eskişehir’in konum olarak hem Ankara hem de İstanbul’daki Macaristan temsilciliklerine yakın olduğunu belirten Mátis, Macaristan’a yapacakları iş seyahatlerinde Eskişehirli iş insanlarına destek olmaktan memnuniyet duyacaklarını dile getirdi. Eskişehir Ticaret Odası ile Macaristan Ticaret ve Sanayi Odası’nın işbirliği yapmasının iki ülke arasındaki ticarete katkı sağlayabileceğini belirten Mátis, işbirliği zemini için destek olmaya hazır olduklarını ifade etti.

Üyelere ülkenin sunduğu fırsatlar hakkında bilgi verildi

Ticaret Müşaviri Peter Kövecsi-Olah ise Macaristan ekonomisi hakkında bir sunum yaptı. Olah, ülkenin yatırımcılara sunduğu teşvik ve destekler, iş insanlarına sağladığı fırsatlar, Macaristan’da şirket kurmanın maliyeti, çalışma koşulları, işbirliği yapılabilecek sektörler, ihracatı ve ithalatı yapılan ürünler hakkında geniş kapsamlı bilgi verdi. Dünya’nın en önemli markalarının Macaristan’da yatırım yaptığını belirten Olah, Macaristan’ın ticarette AB’ye açılan kapı olduğunu sözlerine ekledi. Ticaret Müşaviri Peter Kövecsi-Olah ETO üyelerinden gelen soruları da cevaplandırdı.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

VANLILARDAN BAŞKAN ATAÇ’A ZİYARET

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.