DOLAR

9,2620$%0.91

EURO

10,7921%0.69

STERLİN

12,7720£%1.31

GRAM ALTIN

525,89%-0,78

ÇEYREK ALTIN

8.384,98%-0,69

TAM ALTIN

8.384,98%-0,84

BİST100

1.409,56%-0,15

BİTCOİN

565705฿%-1.13414

a

EKONOMİK KRİZ BUHRANA DÖNÜŞTÜ

Eskişehir CHP İl Başkanı Recep Taşel yazılı basın açıklamasında bulundu.

Taşel; “Ülke olarak derin bir ekonomik buhranın içinden geçiyoruz.” Üç yıl önce 2018 yılının Temmuz ayında, tek adam rejiminin resmen yürürlüğe girmesiyle birlikte ekonomik krizin baş gösterdiğini ve şiddetli bir şekilde bu zaman kadar gelindiğini vurguladı.

Covid-19 salgınıyla birlikte halkın yalnız bırakıldığını ve krizin bir buhrana dönüştüğünü belirten Taşel; “Geldiğimiz noktada milyonlarca emekçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf, öğrenci buhranın ortasında yaşam mücadelesi veriyor. Milyonlar işsizlikle, hayat pahalılığıyla, yoksullukla, borçlulukla ve maalesef açlıkla boğuşuyor” dedi.

Şahlanan Bir Avuç İmtiyazlı İnsan Olacak

Taşel; “Halkımız bu sorunlar ile boğuşurken, saraylarından ülkeyi yönetenler, milyonların sırtına yeni yükler bindiriyor. Erdoğan’ın Şahsım Hükümeti, miting meydanlarında “Temmuz ayında ekonomi şahlanacak” demişti ama Temmuz ayıyla beraber zam yağmuru hızlandı. Anlaşılan o ki, şahlanan yine milyonlar değil, bir avuç imtiyazlı insan olacak, çünkü Saray halkın gerçeklerine ve ihtiyaçlarına tamamen sırtını dönmüş durumda”

Bozuk Düzeni Değiştireceğiz

Taşel yaptığı yazılı basın açıklamasıyla; “1 Temmuz itibariyle elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgaza yüzde 20, LPG’ye 60 kuruş, öğrenci harçlarına ise yüzde 10 zam” yapıldığını belirtti. Yıl içinde toplamda elektriğe yüzde 22, doğalgaza yüzde 20 zam gelmiş oldu. Tek adam rejiminin yürürlüğü girdiğinden beri elektrik faturalarına 8 kez, doğalgaz faturalarına 13 kez zam yapıldığını söyledi.

Taşel; “ İktidarın kurduğu bu bozuk düzen, vatandaşa sadece açlık, işsizlik ve zam getirdi. Biz bu bozuk düzeni değiştireceğiz.  Demokratik hukuk devletlerine son verip yerine Şahsım hükümetini koyanların kurduğu bu düzeni değiştireceğiz” dedi.

Mazot, Gübre, Elektrik Pahalanacak

Tek adam rejimi ile Saray yönetimi halkın sırtına büyük yükler yüklediğini ağır bir ekonomik yıkım gerçekleştirdiğini anlatan Taşel; “TÜİK’in artık makyaj tutmayan enflasyon verilerinde bile görülüyor. TÜİK’in açıkladığı Haziran 2021 verilerine göre yıllık tüketici enflasyon yüzde 17.53 ile son iki yılın zirvesine yükseldi. Üreticinin maliyetleri ise yıllık yüzde 42.89 artışla son 32 ayın zirvesinde” olduğunu söyledi.

Taşel; “ Türk Lirası’nın döviz kurları karşısında değer kaybetmesi ise ithal girdiye mahkum edilmiş çiftçimizin, üreticimizin,  maliyetlerinin artacağının habercisi. Mazot pahalanacak, gübre pahalanacak, elektrik pahalanacak… Bunun üzerine bir de son zamlar önümüzdeki aylarda enflasyona yansıyacak. Açık olan bir şey var; o da Saray Rejiminin kurduğu düzen vatandaşın hayatını daha pahalı, daha yaşanamaz hale getirecek” dedi.

Saray Yine Kurnazlık Peşinde

Taşel; “Emeklilere ve memurlara ve kamu işçilerine verilecek enflasyon farkları Ocak-Haziran verileriyle belirlenmesine rağmen zamlar Temmuz’da geldi. Hayat pahalılığı almış başını giderken, milyonlarca memurun ve emeklinin maaşlarına yapılacak enflasyon zammı sadece 8.45 oranında kalacak. Kamu işçilerinin alacağı zam, bu oran etrafında belirlenecek.”

Türkiye Bu Düzene Mahkum Değil

Taşel; “ Yurttaşlara ‘Porsiyonları küçültün’ diyen Saray, vatandaşın lokmasına göz dikti.” Hayat pahalılığıyla, işsizlikle, yoksullukla, borçlulukla, açlıkla mücadelede, iktidar tarafından yalnız bırakılan halk, tek adam rejiminin yükünü artık kaldıramıyor. Türkiye bu düzene mahkum değil diyerek sözlerine devam etti.

Kaynakları Halk Yararına Kullanacağız

Taşel; “Bu kötü gidişatı değiştireceğiz, Türkiye’nin bütün bu sorunlardan kurtulabilmesinin yolu iktidar değişikliğinden geçiyor. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, tek adam rejimine son verip halkın iktidarını kuracağız. Halkı zenginleştirecek olan, hayat pahalılığına son verecek olan Güçlendirilmiş Parlamenter Demokrasiyi kuracağız. Vatandaşa hesap vermeyi temeline alan demokratik hukuk devletini kurup, kamu kaynaklarını halkın yararına kullanacağız.”

Biz Hazırız

“Bizleri Meclis’e gönderdiğiniz fezlekeleriniz, tehditleriniz, zorbalıklarınız, korkutamaz.” diyen Taşel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi, zerre kadar çekinmediklerini belirtti.

Taşel; ”Bu ülkede hep birlikte mutlu ve müreffeh bir yaşam süreceğiz. Biz hazırız. Türkiye’yi yönetecek kadrolar hazır. Türkiye artık kendisini yeniden kuracak, yeni bir iktidar ve Güçlendirilmiş Parlamenter Demokratik Sistem için sabırsızlanıyor. Halkımızın bu sabırsızlığına karşılık vermek için, hiç vakit geçirmede, hemen erken seçim istiyoruz.” diyerek sözlerine son verdi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

MAMUCA’DA DOĞALGAZ SEVİNCİ

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.