DOLAR

8,8670$%1.19

EURO

10,4799%1.21

STERLİN

12,1977£%0.97

GRAM ALTIN

499,05%1,70

ÇEYREK ALTIN

7.943,15%2,10

TAM ALTIN

7.943,15%1,12

BİST100

1.384,68%-1.20

BİTCOİN

378668฿%1.00176

a

  • Haberci26
  • Eğitim
  • ÖZEL OKULLAR BU ÜLKENİN KANUNLARINA TABİİ DEĞİLLER MİDİR?

ÖZEL OKULLAR BU ÜLKENİN KANUNLARINA TABİİ DEĞİLLER MİDİR?

Eskişehir Eğitim Sen Şube Başkanı Faik Alkan yaptığı açıklamada “Eskişehir’ in yüksek riskli iller grubunda yer almasından kaynaklı olarak eğitimde yerinde karar süreçleri devreye bu sabahtan itibaren girilmiştir.Tüm devlet ve özel okulların uyması gereken kriterler de Milli Eğitim Bakanlığı tarafından basın bülteni ile duyurulmuştur.

Devlet okulları gerekli önlemlerini alıp okul öncesinden liselere kadar uygulamayı hayata geçirmişlerdir. Fakat ilimizde faaliyet gösteren özel okullar, ilkokullarda seyreltilmiş yerine tam sınıf ile 5 gün eğitime devam edeceklerini veliler ile paylaşmışlardır. Aynı şekilde ortaokullarda  ve liselerde 8. ve 12. sınıflar hariç ara sınıflarında uzaktan online eğitim geçilmesi gerekirken, pandemi yönetiminin zaafa uğratacak şekilde geçilmeyeceği de velilere duyurulmuştur.

Oluşturulan bu fiili durum halk sağlığı sorunudur ve anayasamızda  yazan fırsat eşitliği ilkesini zedelemektedir. Milli Eğitim Müdürlüğü görevini yaparak bu kurumları denetlemek zorundadır.

Ticari kaygılar bu okullarda okuyan öğrenciler başta olmak üzere bütün eğitim emekçilerini riske atmaktadır.  Kasım ayından beri aynı şekilde faaliyet yürüten bu  kurumların denetimsiz bırakılmasının başka nedenleri varsa bu da kamuoyu ile paylaşılmalıdır.

Eğitim Sen olarak, pandeminin faturasının eğitimde arttığı bir dönemde devlet okullarında okuyan öğrenciler açısından dezavantaj oluşturan bu fiili uygulamaya sessiz kalmayacağız.

Parası olanın eğitim aldığı Eskişehir’de  eşitsizlik derinleşmektedir. Devlet okuluna giden yoksul, emekçi çocukların eğitim haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

GÜLER: “ÜYELERİMİZ ADINA ÜZÜNTÜ DUYUYORUZ”

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.