CİNSEL SÖMÜRÜ VE İSTİSMARA KARŞI EĞİTİMLER DEVAM EDİYOR

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi çocukların cinsel istismar ve sömürüye karşı korunması için bilinçlendirme ve savunuculuk projesi olan Beşte Bir Kampanyası kapsamında eğitimlere online olarak devam ediyor.

2014 yılından bu yana kent merkezindeki tüm anasınıfı ve ilköğretim okulları ile kırsal mahallelerdeki okullarda bilinçlendirme seminerleri gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi Çocuk Hakları Birimi, pandemi nedeniyle eğitimlerine online olarak devam ediyor. 2013 yılında Avrupa Konseyi Çocukların Cinsel Sömürü ve Cinsel İstismarına Karşı Korunması Sözleşmesi’ni imzalayan ilk yerel yönetim olarak çalışmalara devam ettiklerini ifade eden Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, “Çocuk Hakları Birimimiz, Beşte Bir Kampanyası ile anaokulu ve ilköğretim okullarında öğretmenler ve veliler ile gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantılarını pandemi nedeniyle çevrimiçi olarak internet üzerinden düzenlemeye devam ediyor” dedi.

Ayrıca gerçekleştirilen bilgilendirme toplantılarında eğitmenler, çocukların istismardan korunması için ailelerin çocuklara bedenlerindeki özel bölgelerini öğretmeye dikkat etmelerini ve hayır demeyi öğretmeleri gerektiğini belirterek, “Yapılan araştırmalara göre istismar vakalarının yüzde 70-85 oranında yakın çevredeki kişiler tarafından yapıldığını gözler önüne seriyor.  Amacımız istismar yaşanmadan önce çocukları koruyucu ve önleyici tedbirler almak. Bu noktada çocuğu yetiştiren kişilerin yanında öğretmenlerin de dışarıdan bir göz olarak dikkati çok önemli.  Böyle bir olay ile karşı karşıya kalındığında ise çocuklara kızmamak ve anlattıklarına inanarak dinlemek, güvenmek, çocuklara suçluluk duygusunu yaşatmamak gerekiyor” diyerek uyarılarda bulundu.

Çocuk Hakları Birimine ulaşarak kayıt yaptıran veli ve öğretmenler ‘Çocuk Hakları’ ve ‘Çocuğa Yönelik İhmal ve İstismarı Önleme’ konuları üzerinde bilgiye sahip oluyorlar. Ocak ayı içerisinde öğretmenlere ve velilere verilecek eğitimlerin ardından üniversite öğrencilerine de eğitim verileceğini belirten yetkililer, bugüne kadar eğitimlere Bursa, Kütahya, İstanbul, Iğdır, Çorum, Bingöl, Mersin, İzmir, Adana, Kayseri, Alanya, Erzurum ve Trabzon illerinden de katılım sağlandığını ifade ettiler.

Eğitimlerden faydalanmak isteyenler kayıt ve bilgi için  0 538 876 38 73 üzerinden Çocuk Hakları Birimi’ne ulaşabiliyorlar.

 

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  CIVIL CIVIL MODELLER SİZİ BEKLİYOR

  Hızlı Yorum Yap

  0 0 0 0 0 0
  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  2.711.479

  VAKA

  2.578.181

  İYİLEŞME

  28.638

  ÖLÜM

  133.298

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  116.618.736

  VAKA

  65.932.297

  İYİLEŞME

  2.589.804

  ÖLÜM

  50.686.439

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Haberci26.com |'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Haberci26.com |'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

  Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

  Galeri Alanı

  828 x 470
  %d blogcu bunu beğendi: