“AYDA 1” PANDEMİ GÜNDEMİ İLE BAŞLADI

Eskişehir Teknik Üniversitesi Kurumsal İletişim Birimi, Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanlığı ve Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’nın birlikte düzenlediği “Ayda 1”, 1 Şubat 2021 Pazartesi günü ilk programı ile yayın hayatına başladı. ESTÜ üç birimi tarafından “her ayın birinde bir saat” sloganı ile hazırlanan ve yönetilen programın ilk konuğu Psikiyatr Prof. Dr. Erol Göka oldu. Zoom Meeting Platformu ve ESTÜ YouTube kanalı üzerinden canlı yayımlanan programa Rektör Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç, Fen Fakültesi Dekanı Yeliz Mert Kantar, Ankara Şehir Hastanesi Psikiyatri Uzmanı ve Sağlık Bakanlığı’na Bağlı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Erol Göka, ESTÜ Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Aylin Tekin, Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Ertuğrul Baki’nin yanı sıra öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, Eskişehir Teknik Üniversitesi’nin yeni programı “Ayda 1”in ilk oturumunda Prof. Dr. Erol Göka’yı ağırlıyor olmaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi. Hemen herkesin yaşamını derinden etkileyen Koronavirüs Pandemisi’nin konuşulacağı ilk oturumun konu itibarıyla da kayda değer öneme sahip olduğunu da sözlerine ekleyen Rektör Prof. Dr. Döğeroğlu, “Değerli Hocamız Prof. Erol Göka’nın bu programda bizlerle paylaşacağı bilgilerin önem arz ettiğini düşünüyorum. Tüm dünyayı derinden etkileyen Koronavirüs Pandemisi’nin en kısa sürede son bulmasını temenni ediyorum” dedi.

 

İlk Programda “Korona Zamanları ve Psikolojimiz” Konusu Konuşuldu

 

Moderatörlüğünü Rektör Danışmanı Prof. Dr. Abidin Kılıç ve Kütüphane ve Dokümantasyon Dairesi Başkanı Aylin Tekin’in yaptığı “Ayda 1” programının ilk konuğu Prof. Dr. Erol Göka oldu. Kendisine yöneltilen soruları içtenlikle ve detaylı bir biçimde yanıtlayan Prof. Dr. Göka, Pandemi süreci hakkında da önemli bilgilendirme ve paylaşımlarda bulundu. 2019 yılı Mart ayından bu yana Türkiye’de görülmeye başlayan Koronavirüs Pandemisi’nin bugün itibarıyla Türkiye’de 2,5 milyonu geçen hasta sayısına ulaştığını belirtti. 26 bin vatandaşımızı yitirdiğimizi de vurgulayan Prof. Dr. Göka, “Türkiye’de aşılama süreci yaklaşık bir ay önce başladı. Biz virüsle savaşıyoruz ancak virüs de bizimle savaşıyor. Virüsün mutasyona uğrayarak yayılma hızını ve alanını artırması dışında bir endişemiz yok. Elimizde olmayan nedenlerden dolayı meydana gelen bu değişim dışında dünya genelinde pandemi sürecini en iyi yöneten ülkeler arasında olduğumuzu düşünüyorum. Mutant virüs konusunda ise hızlı tanıma ve izole etme yöntemleri sayesinde virüsün yayılımını engelleyebiliyoruz” dedi.

 

Pandemi ile mücadele eden pek çok dünya ülkesinden farklı olarak Türkiye’de aile ve dostluk bağlarının güçlü olduğunu belirten Prof. Dr. Göka, bu bağlar sayesinde pandemi gibi toplumsal felaketlerin dayanışma ile daha az psikolojik hasarla atlatıldığının da altını çizdi.

 

“Normalleşme okullardan başlayacak” 

 

Pandemi sürecinde eğitim öğretim faaliyetlerinin akıbetine de değinen Prof. Dr. Göka, “Bu gibi olağanüstü durumlarda eğitime ara verilmesi olağan ve anlaşılabilir bir faaliyet. Önemli olan bu süreci toplum olarak minimum hasarla atlatabilmektir. Toplumumuzun ruh sağlığından vazgeçmeden gereken önlemleri almamız gerekiyor” dedi. Koronavirüsün okullardaki bulaşma hızının umulduğu gibi kötü seyretmediğinin altını çizen Prof. Dr. Göka, kritik dönemlerin sona ermesinin akabinde normalleşmenin ilk olarak okullardan başlayacağını söyledi.

 

Prof. Dr. Göka’dan Pandemi sürecinde bilgi kirliliğinin nasıl önleneceğine dair tavsiyeler

 

Prof. Dr. Göka, sosyal medya platformları başta olmak üzere Pandemi sürecinin başlangıcından bu yana yoğun bir bilgi kirliliğinin yaşandığına dikkat çekti. Sosyal medyanın her bireyin erişim hakkının bulunduğu platformlar olduğunu da vurgulayan Prof. Dr. Göka, “Kulaktan dolma bilgilere itibar edilmemesi gerekiyor. Yapılan araştırmalarda da ortaya koyulduğu üzere bu dönemde en güvenilir insanlar olan hekimlerden şaşılmaması gerekiyor. Bu kapsamda Bilim Kurulu’na ve hekimlere çok iş düşüyor. Sonucun iyi olacağına yürekten inanıyorum” dedi.

Prof. Dr. Göka’nın Koronavirüs Pandemisi’nden korunma tedbirleri kapsamında tavsiyelerde bulunmasının ardından program sona erdi. Programın tamamını buraya tıklayarak ESTÜ YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

 

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  DOĞAL ÜRÜNLER HAFTADA 3 GÜN KENT HALKI İLE BULUŞUYOR

  Hızlı Yorum Yap

  0 0 0 0 0 0
  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  2.711.479

  VAKA

  2.578.181

  İYİLEŞME

  28.638

  ÖLÜM

  133.298

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  117.045.316

  VAKA

  66.258.484

  İYİLEŞME

  2.597.052

  ÖLÜM

  50.786.832

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri
  Haberci26.com |'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  Haberci26.com |'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

  Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

  Galeri Alanı

  828 x 470
  %d blogcu bunu beğendi: