Bilecik'te “8. ADIM Fizik Günleri” başladı

BİLECİK (AA) – Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesinin ev sahipliğinde ''8. ADIM Fizik Günleri'' başladı.

15 Eylüle kadar sürecek olan kongrenin açılış konuşmasını yapan BŞEÜ Fizik Bölümü Başkanı Doç. Dr. Arslan Ünal, ADIM Üniversiteleri bünyesinde her yıl gerçekleştirilen Fizik Günleri'nin 8'incisini düzenlemekten memnuniyet duydukları dile getirdi.

Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Tarcan, fizik, matematik ve kimya gibi temel bilimlerin ülkenin gelişmesi için birer amiral gemisi olduğunu ancak Türkiye'de her geçen yıl temel bilimlere yönelik ilginin azaldığını savundu.

Tarcan, temel bilimlere olan ilginin artırılması amacıyla bir çalıştay düzenlenerek konunun ele alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cihan Darcan ise Türkiye'nin bir Ar-Ge ülkesi olması gerektiğini söyledi.

Temel bilimlerin zayıf olduğu bir ülkede mühendislik, sağlık ve ziraat gibi alanlarda gelişmenin mümkün olamayacağını dile getiren Darcan, temel bilim bölümlerinin Ar-Ge üzerine kurgulanması gerektiğini, bu bölümlerden mezun olacak öğrencilerin istihdam edileceği Ar-Ge merkezlerinin de ciddi şekilde finanse edilmesi gerektiğini vurguladı.

Etkinliğe farklı ülkelerden Javier Fernando Castano Forero, Andre Filipe Ventura Cortez, Udo Schwıngenschlögl, Mikhail Neodaev, Hassan Hassanabadi ve Barry Dunietz isimli yabancı fizikçiler de eşlik etti.

Dört gün sürecek kongrede, atom ve molekül fiziği, fizik eğitimi, matematiksel fizik, nükleer fizik, uygulamalı fizik, yoğun madde fiziği, yüksek enerji ve plazma fiziği ile disiplinler arası çalışmalar konuları üzerinde çalışmalar gerçekleştirilecek.

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

12 Eylül darbesinin 39. yılı

Hızlı Yorum Yap

0 0 0 0 0 0
sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
239.622

VAKA

222.656

İYİLEŞME

5.829

ÖLÜM

16.966

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
19.511.596

VAKA

11.883.367

İYİLEŞME

725.001

ÖLÜM

7.628.229

AKTİF VAKA

Yazarlar
Video
Galeri
Haberci26.com |'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Haberci26.com |'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 470
%d blogcu bunu beğendi: