haber @ haberci26.com

Az önce minicik bir can kaydı ellerimden, o bize geleli 5 gün olmuştu. Kendisi minicik bir tavşandı. Biz hayvan sevgisine önem veren, aynı gökyüzünün altında her canlının eşit derecede yaşam hakkı olduğunu bilen ve onlara bu imkanı sunmaya çalışan bir aileyiz, olması gerektiği gibi.

Sevmek ve canlılara saygı duymak ailede öğrenilen, küçük yaşlardan itibaren aşılanması gereken bir olgudur. Çocuklarımıza bu olguyu öğretmek istememiz sebebiyle birlikte yaşamayı planladığımız ailemizin yeni üyesi, az önce avcumun içinde öldü. Sadece 12 saat sağlıklı gördüğümüz, 4 gündür yaşatmak için her türlü tedaviyi denediğimiz kim bilir hangi şartlarda üretilen, Petshop vitrininde ne zamandır hasta olan bu zavallıcık son nefesini, acı içinde verdi.

Aslında size bu yazımda az çok herkesin başına gelen, tanıdık Petshop hikayesinden, Petshop’ların kokuşmuşluğundan, satılan hayvanların uygun ortamlarda yetiştirilmediğinden ve barındırılmadığından bahsetmeyeceğim. Bu güzel bahar havasında herkesi mutlu etmek için minik bir tarif vereceğim. Atıştırmalık tarifi! Petshop’ların denetlemesini yapan, adı ‘saygı değer’ ama ufak ya da büyük kendinden başka hiçbir canlıya saygı duymayan, görev bilincinin ne olduğunu bilmeyen, yaptığı hareket nasıl büyük bir sorumsuzluktur bundan haberi olmayan, Denetçilerimizin, şikayetler üzerine ‘’bir gidelim falanca Petshop’a çayını içer geliriz, yanında da bir şeyler atıştırırız!’’  cümlesinde geçen atıştırmalık tariflerden değil ama..  Çünkü biliyoruz bu vatandaşların bizim büyük mutlulukla yapacağımız atıştırmalığa ihtiyacı yok. Onlar kurulu düzenlerinde, kendi çıkarları için, katledilmesine göz yumdukları dostlarımızın, masum cansız bedenleriyle, son nefesine yaklaşan hayvanların sönen umutlarıyla, para için annesinden erken yaşta ayrılan yavruların özlemleriyle doyuyorlar zaten! Hepsi birer dişli olan, aslında birbirini döndüren ‘Petshop, denetçi, mevzuat’ çarkında atıştırmalığa ihtiyaç duymayacak kadar tıkabasalar.
Şimdi biz köpek dostlarımızın başını döndürelim mutluluktan, tam da havalar güzelken, atalım cebimize birkaç tane sağlıklı atıştırmalık çıkalım sokaklara! Sonuçta ne demiş Necip Mahfuz; eğer başın dönmeyecekse niye var gökyüzü?

Gel gelelim şu tarife; 

İster evde ister sokakta köpek dostlarımız tarafından çok beğeniyle karşılanacak bu atıştırmalık, çok sağlıklı ve inanılmaz kolay yapılıyorlar. 
Aslında bu tarif birçok sebze ve meyveyle yapılabilir fakat ben alerjisi olan hayvan dostlarımızı da düşünerek alerjen içermeyen güvenli sebze ve meyvelerle olan tarifi veriyorum. Yine de kendi dostunuzun alerjik durumunu göz önüne alarak değerlendirin lütfen. Sokaktaki dostlarımız için en güvenli olanı seçtim, gönlünüz rahat olsun. 


Köpekler için havuçlu ve muzlu doğal atıştırmalık


Malzemeler
2 ½  bardak un
½  bardak mısır unu
3 adet havuç, mutfak robotunda parçalanmış
2-3 adet muz, mutfak robotunda parçalanmış veya ezilmiş
1 adet çırpılmış yumurta
1/3 bardak sıvı yağ
1 çorba kaşığı esmer şeker
½ bardak soğuk su

Yapılışı
Fırını önceden maksimum dereceye getirin. Fırın tepsisine pişirme kağıdı serin. Malzemelerin hepsini bir kapta karıştırın ve yoğurun. Şayet kıvamı tutturamadıysanız dert etmeyin, çok zor değil un veya su ilave ederek ideale ulaşacaksınızdır. Karışımı tezgahın üstüne elinizle ya da merdane yardımıyla açın ve hangi şekilde yapmak isterseniz, ister küçük toplar, isterseniz kurabiye şekillendiricilerin yardımıyla, istediğiniz kalınlıkta şekillendirin. Tepsiye dizin ve çıtır olana kadar yaklaşık 30 dakika pişirin. Eğer kurabiyeleriniz kalınsa biraz daha pişmesine izin verin. İşte hepsi bu! 

Fırından çıtır çıtır çıkan bu atıştırmalıkları dostlarımıza vermek için lütfen soğumasını bekleyin. Cebinize, çantanıza, arabanıza koyun ve dostlarımıza güzel sürprizler yapın. Hem sağlıklı hem de lezzetli lokmaları yapmaktan keyif alacağınızı umarım. Çok severseniz kedi dostlarımız için de bir tarif verebilirim, ne dersiniz?