info @ haberci26.com

Merhaba değerli okurlar,

Uzun bir aradan sonra tekrar Haberci26 olarak teknoloji köşemizle karşınızdayız. İnternet artık hepimizin hayatının bir parçası. Neredeyse internetsiz yaşayamaz hale geldik. Bu kadar hayatımızın içinde bulunan internet beraberinde bazı güvenlik zaaflarını da yanında getirdi.

Bizde ilk yazımızda özellikle son zamanlarda herkesin kafasını karıştıran ve aynı zamanda belki geceleri uykularını kaçıran evde/işte internet ortamında ve bilgisayarlarımızda bulunan kişisel verilerimizi nasıl koruruz, korunmak için neler yapmalıyız bu konulara değinmek istedik.

İnternette paylaşılan her bilgi depolanıyor. Kullanıcılar daha sonra paylaştıkları verileri silmek isteseler bile bu o kadar kolay olmuyor. Google’ın CEO’su Eric Schmidt verdiği bir demeçte;” Sosyal paylaşım sitelerine koyduğunuz fotoğraflar ve yayımladığınız kişisel bilgilerinizden, ileride çok rahatsızlık ve pişmanlık duyacaksınız. 14 adet fotoğrafınız olduğu sürece sizin kim, ve hangi ülkeye mensup olduğunuzu öğrenebilecek teknolojiye sahibiz. Ayrıca;  Google ve diğer büyük arama motorları geriye dönük dijital geçmişler hiçbir zaman silinmiyor.'' sözlerini dile getirmişti.

Peki kişisel verilerimizi nasıl koruruz!

Bir çok siber güvenlik firması bu konuyla ilgili rapolar yayınlamakta ve raporlarda dikkat çekilen konuların başında sosyal medya da yapılan paylaşımlar geliyor. Sosyal medya ağları genellikle ücretsizdir. Peki hiç düşündünüz mü; Nereden para kazanıyorlar?

Raporlara göre sosyal medya firmaları siz kullanıcıların verilerini (resimleriniz, paylaşımlarınız, arkadaş listeleriniz, durum güncellemeleriniz vs) toplar ve reklam şirketlerine satar. Bu bile aslında büyük bir güvenlik açığıdır. Bu sebeple öncelikli olarak sosyal medya paylaşımlarımıza ve sosyal medya gizlilik ayarlarımıza dikkat edelim.

Sonrasında ise alınabilecek basit önlemlerden birkaçını aşağıda kısaca anlatmaya çalıştık.

İki aşamalı kimlik doğrulama;

Bu güvenlik sistemini kullanarak sitelere giriş yaparken önce şifremizi girdikten sonra sms yada özel programlar aracılığı ile sistem tarafından size gönderilen özel oluşturulmuş kodu girerek siteye giriş yapabiliyorsunuz. Özellikle bankacılık siteleri tarafından sıklıkla kullanılan bir güvenlik önlemidir.

Karmaşık şifreler kullanma;

Karmaşık şifreler kullanmak en güzel güvenlik yöntemlerinden biridir. Kolay şifreler tahmin edilebilir ve kırılabilir. Bu sebeple eğer mümkünse bir parola yöneticisi kullanarak karakter,büyük/küçük harf ve rakam kombinasyonlarından oluşan uzun şifreler kullanmak en güvenlisi olacaktır.(Örn.” 2#TF^+y%”)

Antivirüs yazılımı;

Sisteminizde mutlaka güncel bir antivirüs yazılımınız bulunsun. Bu halde bile yine de girdiğiniz siteleri mümkün oldukça güvenilir sitelerden seçin ki; sistemize virüs,trojen yada farklı malware türevlerinin bulaşmasını engellemeye yardımcı olmuş olursunuz. Bu tip programcıklar tamamen kötü amaçlı olup sisteminizi zora sokmaktadır. Daha önemlisi bazı programlar sizin webcam yada mikrofon konumlarına erişip sizinle ilgili görüntü yada ses kaydına kadar gidebilirler. Bunların hepsi daha büyük senaryolara yol açabilir.

Modem şifreleme;

Evdeki WiFi bağlantınızı mutlaka şifreleyerek güvence altına alın. Unutmayın sizin internetiniz üzerinden yapılacak yasadışı erişimlerden siz mesulsünüz. Yani bilginiz dahilinde/dışında herhangi biri sizin internetiniz üzerinden yasadışı bir siteye erişim sağlarsa öncelikli olarak sizin IP numaranız ve bunun üzerinden ise adresinize kadar tespit edilebilir.

Bilmediğimiz ve Onaylanmamış Programlardan Uzak Durarak;

Bazı web sayfaları, firmalar ve programlar kendi sistemleri üzerinden yapılan veri akışıyla sizlere para kazandırmakta veya kazandırdığını iddia etmekte. Bu firmalar gerçekten güvenilir mi? Bu soru ise son derece tartışılır. Son günlerde bir çok firma/site ki bunların çoğu ponzi dediğimiz dolandırıcılık yöntemini kullanmakta. Ponzi sistemi insanların birbirini sisteme üye ederek birbirleri üzerinden prim alması esasına dayanıyor. Türkiye’de Titan Saadet zinciri adıyla bilinen oluşum bunun en önemli örneklerinden biriydi. Siz bu siteler/programlar sisteminizde çalışırken arkada çalışan kodları görmüyorsunuz. Arka plan da bu sistemler artık birçok kişi tarafından bilinen kripto para kazıma işleri, sisteminizden veri sızdırma veya sizin bilginiz dışında farklı sitelere giriş yapabilmekte. Bunlarda ilerde sizin sisteminizi veya veri güvenliğinizi tehlikeye düşürebilmekte. Bu sebeple kişisel verilerinizi korumak için bu bilmediğimiz programlardan uzak durmak bizce en hayırlısı.

Konuyu tek bir cümleyle özetleyelim; kişisel verilerinizin korunması sizin elinizde ve bundan öncelikli olarak siz sorumlusunuz. Güvende Kalın.