info @ haberci26.com

13 Mayıs 2014’te Türkiye'nin Manisa ilinin Soma ilçesindeki kömür madeninde çıkan yangın nedeniyle 301 madencinin ölümüyle sonuçlan maden kazası. İş güvenliğinin ne kadar önemli olduğu bir kez daha kanıtlanmış oldu. Bende bundan sonra yazılarımla sizleri İş güveliği konularında bilgilendirmeye çalışacağım. İler ki yazılarımda soru-cevap kısmı ile merak ettiğiniz soruları yanıtlamaya çalışacağım.

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kimleri kapsar

İş güvenliği kanunu 30.06.2012 tarihinde kademeli olarak yürürlüğe girdi. Çok tehlikeli işyerleri, Tehlikeli işyerleri ve 50 çalışan üstü Az tehlikeli işyerleri bu hizmetleri zaten almaktalar.

Kamu kurumları ve 50 kişinin altında çalışanı bulunan Az Tehlikeli sınıfta bulunan işyerlerinde İş güvenliği uzmanı, İşyeri hekimi çalıştırma mecburiyeti  daha önce 2 kez ertelenmişti. Görünen o ki 1 Temmuz 2017 ye ertelenen düzenleme bilhassa Kamu kurumlarının altyapı düzenlemelerindeki yetersizlik sebebi ile bir kez daha erteleneceğini düşünüyorum.

İşyerleri  İş Sağlığı ve Güvenliği hizmetlerini nerelerden alabilir

İşyerleri İSG Hizmetlerini Ortak Sağlık Güvenlik Birimi (OSGB) veya kendi bünyesinde çalışan İşyeri Hekimleri ile uygun belge sınıfına sahip İş Güvenliği Uzmanlarından almalıdırlar.

10 dan az çalışanı olup Az Tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri,  işveren veya işveren vekili tarafından Anadolu üniversitesinin (açık öğretim) açtığı uzaktan eğitimleri tamamlamak şartıyla işe giriş ve periyodik muayeneler ve tetkikler hariç iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerini yürütebilmekteler.

İşverenler burada şuna dikkat etmelidirler. Az Tehlikeli sınıfta olup 50 çalışandan az personeli olan işyerleri hizmet alımları 1 Temmuzda başlamasına rağmen işyerlerinin Risk Değerlendirmelerini, Acil durum planlarını, Çalışanlarının İSG Eğitimlerini aldırmalıdır. Yoksa yüklü miktar cezalar ile karşılaşabilirsiniz.