4007 – Bilim Şenlikleri kapsamında onaylanan bir diğer AÜHP projesi olan “Havacılık Bilimi Şenliği” projesi kapsamında 23 Eylül 2018 tarihinde Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı’nda Havacılık Bilimi Şenliği düzenlenmesi planlanıyor. Yürütücülüğünü AÜHP Müdür Yardımcısı Arş. Gör. Emircan Özdemir’in yaptığı proje, havacılık temalı bilim şenliği ile her yaştan katılımcıyı meraklandırarak ve eğlenceli vakit geçirmelerini sağlayarak bilime yönlendirmeyi hedefliyor.

4-7 ve 8-13 yaş grubu çocuklar ile 14 yaş ve üzeri gençler ve yetişkinlerden oluşan bin 200 katılımcıya ulaşmayı hedefleyen şenlik kapsamında, katılımcıların bilime olan ilgisini arttırmak ve onları havacılık bilimi alanında kariyere yönlendirmek amacıyla çeşitli atölye ve etkinlikler gerçekleştirilecek. Büyük yaş grupları için havacılık bilimine dair bilgi ve farkındalığı arttırmaya yönelik ayrı atölye etkinliklerinin ve seminerlerin gerçekleştirileceği şenlikteki tüm etkinliklerin ortak amacını ise toplumun her kesiminin “Uçaklar nasıl uçuyor?” sorusuna cevap verebilir hâle gelmesi oluşturuyor.

Kent, bölge ve ülke insanlarına havacılık sevgisini aşılamak, havacılıkla ilgili alanlarda bilgi birikimlerini arttırmak ve havacılığın gelişimine destek olmalarını sağlamak amacıyla faaliyetlerini yürüten Anadolu Üniversitesi Havacılık Parkı, bu amaç doğrultusunda yürüttüğü projelerle çocukların hava araçlarının nasıl uçtuklarını, motor ve pervane gibi sistemlerin nasıl çalıştıklarını yaşayarak, deneyerek, meraklanarak ve eğlenerek öğrenmelerini sağlıyor. Bu kapsamda deneylerde kullanılan araçlardan bazılarını basit ev aletleri oluştururken havacılığa ilişkin deney atölyeleri, model ve uzaktan kumandalı uçak kursları ve dijital müzecilik kapsamındaki çoklu ortam uygulamalarına da faaliyetlerinde yer veriyor.